EURETINA 2018 – światowe dokonania w chirurgii oka w technologii 3D

3178

Pierwsze polskie doświadczenia z techniką 3D w chirurgii oka zaprezentowane zostały na międzynarodowym kongresie EURETINA 2018 w Wiedniu, w którym uczestniczyli światowej sławy specjaliści, zajmujący się chorobami siatkówki oka. Od półtora roku z ogromną skutecznością takie zabiegi wykonuje prof. Robert Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Europejskie Towarzystwo Retinologiczne poprosiło profesora o  podzielenie się swoimi dokonaniami podczas wykładu inauguracyjnego. Tego zaszczytu dostąpili też  profesorowie: Anselm Junemann z Niemiec, E. El-Rayes z Egiptu oraz  S. Rizzo z Florencji.

 To jest ogromne wyróżnienie, że dokonania polskich okulistów zaczynają być cenione w świecie –powiedział prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, który  oprócz wykładu o efektach wykonywania w technologii 3D, połączonych operacji zaćmy i witrektomii, w najbardziej skomplikowanych przypadkach, pokazał też filmy z ich przebiegu.

Trójwymiarowe operacje w chirurgii oka przynoszą bardzo dobre efekty w leczeniu m.in. odwarstwienia siatkówki, urazów gałki ocznej i schorzeń plamki żółtej, a także zwiększają komfort prowadzenia operacji przez chirurga.  Dzięki dużemu powiększeniu struktury tkanek, wysokiej rozdzielczości obrazu, pozwalają na dokładność  i niezwykłą precyzję wykonywania manewrów chirurgicznych.

 Profesor Robert Rejdak  wyszkolił  w tej technologii już wielu specjalistów w lubelskiej Klinice Okulistyki Uniwersytetu Medycznego, a także w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów Okulistyki (ESASO) w szwajcarskim Lugano, w której od 10 lat jest dyrektorem ds. szkolenia praktycznego lekarzy.

Już niedługo większość z uczestników międzynarodowego forum EURETINA w Wiedniu weźmie również udział  w dwudniowej konferencji  ESASO Retina Academy w Warszawie (12 – 13.10), nad którą patronat honorowy objął prof. Marek Rąkas, krajowy konsultant ds. okulistyki. Do stolicy przyjedzie kilkuset okulistów z całego świata. Konferencja ESASO Retina Academy w  Centrum Kongresowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest efektem  międzynarodowej współpracy wybitnych polskich okulistów,   którzy wnoszą największy wkład w rozwój światowej okulistyki z licznymi ośrodkami naukowymi na całym świecie.

(JC)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here