1236

Rekomendacje EUROCOVCAT w okulistyce

Grupa wybitnych ekspertów z dziedziny okulistyki EUROCOVCAT, wyznacza standardy bezpiecznego przeprowadzania operacji okulistycznych w warunkach epidemii COVID-19. Rekomendacje opracowane przez zespół profesorów z najbardziej renomowanych europejskich ośrodków okulistycznych są publikowane w prestiżowych pismach.   W European Journal of Ophtalmology ukazały się najnowsze zalecenia, które po dostosowaniu do lokalnych uwarunkowań są respektowane we wszystkich  państwach europejskich. Wśród autorów tej publikacji jest dwóch polskich profesorów Robert Rejdak i Tomasz Chorągiewicz.

W skład  jedenastoosobowej grupy EUROCOVCAT wchodzą przedstawiciele z Włoch, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Polski, Finlandii, Portugalii, Irlandii, Rosji i Turcji. Polskę reprezentuje prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 Środowisko naukowe włożyło wiele wysiłku i opublikowało badania, które opisały biologię, wykrywanie i zwalczanie SARS-CoV-2 oraz metody diagnostyki klinicznej przenoszącej chorobę i prace nad poszukiwaniem skutecznych szczepionek. Jednak do chwili obecnej dostępnych jest tylko kilka danych na temat wpływu pandemii COVID-19 na opiekę okulistyczną w różnych systemach opieki zdrowotnej, jej przyszłych konsekwencji w postaci niepełnosprawności i dostępu wielu pacjentów do leków chroniących wzrok.

– Zajmujemy się tymi zagadnieniami naukowo, ale jednocześnie przeprowadzamy operacje okulistyczne w warunkach epidemii COVID-19 – wyjaśnia prof. Robert Rejdak, jedyny przedstawiciel Polski w EUROCOVCAT.  – Rekomendacje opracowane w maju br. przez zespół europejskich ekspertów w dziedzinie okulistyki, bardzo dobrze sprawdziły się w praktyce.  Na przykładzie mojej kliniki mogę powiedzieć,  że nie ma problemu z zakażeniami SARS-CoV-2 wśród pacjentów, ani personelu medycznego. Rygorystyczne przestrzeganie zasad sanitarnych oraz rekomendacji grupy EUROCOVCAT i krajowego konsultanta ds. okulistyki prof. Marka Rękasa, potwierdziło skuteczność wszystkich zaleceń. W okulistyce nie ma potrzeby ograniczania operacji  chirurgicznych, ponieważ nie zachodzi ryzyko zakażenia COVID-19.  Nie notowaliśmy takich przypadków klinice.

W operacjach zaćmy zalecany jest tak jak dotychczas tryb jednodniowy i to zarówno przy operowaniu jednego, jak i obu oczu podczas jednego zabiegu. Ogranicza to konieczność ponownej wizyty pacjenta w szpitalu i dodatkowego kontaktu z innymi chorymi oraz personelem. Wprowadzony przez konsultanta krajowego ds. okulistyki, prof. Marka Rękasa, tryb jednodniowy stosuje już ponad 95 proc. ośrodków okulistycznych w Polsce i ta rekomendacja bardzo dobrze sprawdza się w praktyce.

– Pacjenci oczekujący na operację muszą zachować między sobą odległość ok. 1,5- 2 m. Konieczne jest również noszenie przez nich maseczek i dezynfekowanie rąk. Bezwzględnie jest to przestrzegane podczas kwalifikacji i kontroli pooperacyjnej – zapewnia prof. Robert Rejdak.  – Rygory dotyczą też personelu uczestniczącego podczas operacji, który stosuje się do wszystkich zalecanych rekomendacji przez EUROCOVCAT jak i konsultanta krajowego ds. okulistyki.

Autorzy publikacji zamieszczonej w European Journal of Ophtalmology wskazują, że aby ograniczyć przenoszenie wirusa  w czasie pandemii z człowieka na człowieka, a także zapewnić zaopatrzenie wielu regionów w infrastrukturę, personel i sprzęt medyczny jednorazowego użytku, konieczna jest  wnikliwa ocena ryzyka. Wskazują, że opóźnienie lub zawieszenie podstawowych procedur okulistycznych może spowodować znaczne i nagłe pogorszenie widzenia oraz nieodwracalną ślepotę. Ustalenie profilu ryzyka i korzyści związanych z leczeniem tych patologii oczu jest kwestią o najwyższym priorytecie dla zdrowia publicznego, nawet jeśli wielu pacjentów korzystających z zabiegów terapeutycznych to osoby starsze, które są bardziej narażone na C-19. Jeśli proces ten nie będzie odwracalny, może doprowadzić do dramatycznego wzrostu niepełnosprawności i niezrównoważonych kosztów społecznych dla wielu rządów.   (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here