Europejski Tydzień Przemysłu

1832

Rozwój elektromobilności, kształtowanie potencjału dla Przemysłu 4.0 i wzmacnianie konkurencyjności na unijnym rynku – to główne wyzwania i tematy dyskusji odbywających się w związku z trwającym Europejskim Tygodniem Przemysłu. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) aktywnie uczestniczy w tym wydarzeniu.

Polską aktywność podczas Europejskiego Tygodnia Przemysłu zainaugurowała warszawska konferencja pn. Napędzamy Polską Przyszłość. Uczestnicy rozmawiali o rozwoju elektromobilności zarówno w kontekście krajowych strategii rozwojowych, jak i pod kątem budowania atrakcyjności gospodarczej Unii Europejskiej, względem silnie konkurencyjnych rynków zewnętrznych.

Minister Jadwiga Emilewicz otwierając wydarzenie poinformowała, że Polska była krajem, który dwa lata temu nadał ton jednej z toczących się debat dotyczących elektromobilności.

Współtworzenie globalnego trendu związanego z elektromobilnością jest szansą nie tylko na stworzenie w Polsce innowacyjnej gałęzi przemysłu, ale co równie istotne, odpowiedzią na narastające problemy środowiskowe, w tym m.in. te związane z jakością powietrza” – podkreśliła minister

Dyskusja odbywała się w tle prezentacji raportu, opracowanego przez Cambridge Econometrics we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych, który przedstawia potencjalny wpływ elektromobilności na polską gospodarkę w perspektywie roku 2050.

– Milion pojazdów elektrycznych w 2025 roku to nie sprawa możliwości, a chęci. Technicznie jesteśmy na to gotowi – powiedział na konferencji Euroepan Industry Week, wiceminister energii, Michał Kurtyka. Oszacował, że na rozwój branży Polska przeznaczy 13 mld złotych w następnym dziesięcioleciu.

Pojazd elektryczny może być narzędziem walki ze smogiem. To potwierdziło naszą intuicję, jaką wyczuliśmy 2 lata temu – powiedział. – W kontekście polskiego miksu energetycznego przygotowane badania potwierdzają, że elektromobilność ma sens i pomaga zmniejszyć emisję pyłów i CO2. Mam poczucie, że elektromobilność pobudza także naukowców i ekspertów do badań. To bardzo ważne – powiedział.

– Daliśmy sobie czas z ówczesnym wicepremierem Morawieckim (obecnie premier RP – przyp. red.) okres przygotowawczy. Jesteśmy w połowie drogi. Przyjęta ustawa o elektromobilności, podpisana przez prezydenta RP, to szansa na stworzenie rynku – ocenił minister. – Wiemy, że będzie potrzebny proces doprecyzowania tak, aby były one jak najbardziej przyjazne przedsiębiorców, aby pobudzić sektor. Rok 2018 to czas implementacji ustawy i jej doprecyzowania – powiedział.

– Drugą sprawą jest finansowanie, a więc fundusz na rzecz niskoemisyjnego transportu, a także nowelizacja ustawy o biopaliwach i biokomponentach. Został on jesienią przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów – przypomniał Kurtyka. – W kolejnym roku z tego funduszu będzie pochodzić 340 mln zł, w kolejnym roku 500 mln zł. Środki będą rosnąć, tak, aby w ciągu 10 lat wielkość zasobów przekroczyła 13 mld zł – powiedział.

– Podjęliśmy także inicjatywę na poziomie Komisji Europejskiej w sprawie budowy potencjału produkcji baterii elektrycznych. Nie ma w Europie dostatecznej liczby graczy, którzy sprostaliby takiemu wyzwaniu. Podjęliśmy z Komisją Europejską, a także Szwecją, Niemcami i Francją inicjatywę, która pozwoli poradzić sobie z niedoborem baterii litowo – jonowych – podkreślił.

Kolejnym wydarzeniem w trakcie Europejskiego Tygodnia Przemysłu z udziałem MPiT będzie konferencja poświęcona szansom dla gospodarki związanym z Przemysłem 4.0, zaplanowana na 21 lutego 2018 r.

Żródło MPiT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here