Europejskie rekomendacje gwarantują bezpieczeństwo epidemiologiczne zabiegów okulistycznych

1257

Właśnie został wydrukowany artykuł naukowy autorstwa 13 okulistów z międzynarodowej grupy EUROCOVCAT, który ukazał się w prestiżowym piśmie naukowym Diagnostics o zasięgu światowym. Jedynym Polakiem w tym gronie ekspertów jest prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Artykuł jest kolejną z serii publikacją  prezentującą stanowisko  i rekomendacje autorytetów naukowych w sprawie prowadzenia diagnostyki okulistycznej i przeprowadzania zabiegów chirurgicznych w czasie pandemii.

Autorzy zgodnie podkreślają, że w okulistyce nie ma potrzeby ograniczania operacji  chirurgicznych, ponieważ nie zachodzi ryzyko zakażenia COVID-19.  – W kierowanej przeze mnie lubelskiej klinice nie notowaliśmy  ani jednego przypadku zakażenia  koronawirusem wśród personelu medycznego, ani pacjentów  przez te kilka miesięcy – zapewnia prof. Robert Rejdak, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Zabiegi planowe i chirurgiczne prowadzimy nieprzerwanie od zakończenia wiosennego lockdownu wywołanego pandemią przestrzegając rygorystycznie zasad reżimu sanitarnego. Rekomendacje opracowane w maju br. przez zespół europejskich ekspertów w dziedzinie okulistyki i krajowego konsultanta ds. okulistyki prof. Marka Rękasa, bardzo dobrze sprawdziły się w praktyce.

Najnowsze zalecenia, które  ukażą się  w renomowanym piśmie naukowym Diagnostics są potwierdzeniem  skuteczności wszystkich zasad proponowanych przez międzynarodowych ekspertów. Jest to usystematyzowana wiedza bazująca na analizach wyników bezpieczeństwa zabiegów okulistycznych, która dostarcza informacji jak należy prowadzić planowe operacje  zaćmy.

Odwracalna przyczyna ślepoty

W marcu tego roku, w wyniku wzrastającej liczby zakażeń koronawirusem, wprowadzono w naszym kraju lockdown. Wszystkie operacje w trybie planowym były zatrzymane. – Dotknęło to szczególnie pacjentów chorujących na zaćmę – wyjaśnia prof. Robert Rejdak.-  Jest ona pierwszą przyczyną ślepoty, ale odwracalną, dzięki skutecznemu leczeniu operacyjnemu, które w wielu przypadkach daje szansę na pełny powrót do sprawności wzrokowej. W związku z powszechnością występowania tej choroby w takich krajach jak Polska przed pandemią koronawirusa wykonywało się pół miliona operacji rocznie. Dlatego łatwo wyobrazić sobie skalę problemu, jeśli od marca do maja nie operowaliśmy w ogóle. Po pierwsze doprowadziło to do kumulacji pacjentów, po drugie – do większego zaawansowania choroby. W przypadku zaćmy możemy mówić o odwracalności, natomiast w przypadku wielu innych chorób już nie.

Lekarze w lubelskiej klinice operują zaćmę na dwie zmiany, aby zapewnić osobom jak największy dostęp do leczenia. Okuliści apelują do pacjentów, aby bezzwłocznie stawiali się na wszystkie zabiegi diagnostyczne i chirurgiczne i nie ryzykowali utraty widzenia.

Skutki rezygnowania z zabiegów planowanych i chirurgicznych

Lęk przed zakażeniem koronawirusem spowodował, że pacjenci nie zgłaszali się na leczenie z taką częstotliwością, jak przed pandemią. W związku z tym nastąpiła kumulację cięższych przypadków okulistycznych. –  Ponownie chciałbym zaapelować, aby osoby z rozpoznaniem zgłaszały się do nas. – przekonuje prof. Robert Rejdak – W Klinice Okulistyki Ogólnej przy ul. Chmielnej 1  w Lublinie podjęliśmy bowiem wysiłki, by wprowadzić jak najbardziej rygorystyczne zasady i procedury mające zapobiegać zakażeniom. Robimy to zarówno w oparciu o wskazania konsultanta krajowego, z którym współpracuję, jak również w oparciu o rekomendacje towarzystw europejskich. Opracowujemy procedury dotyczące wszystkich typów operacji okulistycznych i robimy także analizy w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na zachorowalność i na leczenie chorób oczu.  Obecnie operacje na zaćmę wynoszą ok. 90 proc. liczby zabiegów sprzed pandemii.

Bezpieczeństwo epidemiologiczne zabiegów chirurgicznych i planowych

Zachowanie procedur bezpieczeństwa jest niezwykle istotne w obecnej sytuacji.  Rygorystyczne przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego  podczas przyjmowania pacjentów i stosowania najwyższych standardów zapobiega w klinice zakażeniom koronawirusem.  – Dodatkowo stosujemy odpowiedni reżim na sali operacyjnej, a ponadto wykorzystujemy najnowsze rozwiązania technologiczne – kontynuuje profesor. – Nasz ośrodek, jako jeden z wiodących w Polsce, wprowadził chirurgię jednego dnia, czyli operacje zaćmy wykonywane w trybie jednodniowym, bez hospitalizacji pacjenta. Oznacza to, że pacjent zgłasza się, jest operowany i wychodzi do domu. Pobyt trwa do czterech godzin. Wpływa to również na minimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem. Zasady przebywania pacjentów w naszym ośrodku są ściśle określone i przestrzegane.

 Zalecany w operacjach zaćmy  tryb jednodniowy i to zarówno przy operowaniu jednego, jak i obu oczu podczas jednego zabiegu ogranicza  konieczność ponownej wizyty pacjenta w szpitalu. Znacznie rzadszy jest kontakt z innymi chorymi oraz personelem w czasie pandemii. Wprowadzony przez konsultanta krajowego ds. okulistyki, prof. Marka Rękasa, tryb jednodniowy stosuje już ponad 95 proc. ośrodków okulistycznych w Polsce, co potwierdza skuteczność terapeutyczną w takiej formule zwłaszcza w czasie pandemii. 

Klinika dysponuje najnowszym sprzętem, co pozwala na skuteczniejszą poprawę jakości życia pacjentów.  – Mamy minimalnie inwazyjne techniki operacji okulistycznych – podsumowuje prof. Robert Rejdak. – Zostały one wypracowane przez dekady, również z naszym udziałem. Dzięki temu rekonwalescencja po operacji przebiega szybko. Nasz sprzęt jest na najwyższym światowym poziomie. Jesteśmy też pionierami w kraju, jeśli chodzi o wprowadzenie systemu chirurgii 3D w operacji zaćmy. Aktualnie dzięki wojewodzie i marszałkowi będziemy mieć na stałe tę aparaturę.

Wszystkie argumenty przemawiają za tym, aby pacjenci nie zwlekali z leczeniem chorób oczu. Eksperci z międzynarodowej grupy EUROCOVCAT po raz kolejny przestrzegają, że opóźnienie lub zawieszenie podstawowych procedur okulistycznych może spowodować znaczne i nagłe pogorszenie widzenia oraz nieodwracalną ślepotę. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here