Europosłowie chcą większego wsparcia dla studentów Erasmusa+ w czasie epidemii

1347

W programie wymiany studenckiej Erasmus+ uczestniczy w tej chwili 165 000 studentów. W ramach Korpusu Solidarności działa natomiast 5 000 wolontariuszy. Posłowie Parlamentu Europejskiego chcą wsparcia dla studentów Erasmusa+ i wolontariuszy Korpusu Solidarności w czasie epidemii. Domagają się  elastycznego stosowania reguł i zapewnienia od agencji narodowych jasnych deklaracji o zapewnieniu zwrotu kosztów, aby studenci nie stracili roku akademickiego.   

Członkowie Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego w liście do  komisarz Mariyi Gabriel wzywają do zapewnienia zwrotu kosztów i potwierdzenia statusu 165 000 studentów programu Erasmus+ i 5000 unijnych wolontariuszy. Zdaniem posłów, studenci Erasmusa i wolontariusze Korpusu Solidarności nie otrzymali dotąd od Komisji Europejskiej i odpowiednich agencji narodowych jasnego potwierdzenia swojego statusu i zapewnienia o zwrocie kosztów.

 Posłowie oczekują też zapewnienia studentów, że nie stracą oni roku nauki i będą mogli spełnić wszystkie wymagania niezbędne do zaliczenia poprzez zdalne nauczanie. W liście do Komisji Europejskiej posłowie wzywają do zapewnienia wolontariuszy Korpusu Solidarności, że będą mogli utrzymać swój status na pierwotnie planowany okres wolontariatu, nawet jeśli projekty w których uczestniczą zostały zawieszone.

Posłowie zalecają także, by uczestników zawieszonych projektów wykorzystywać w innych działaniach, na przykład związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19. Zdaniem posłów, potrzebny jest “jasny sposób postępowania, jasna informacja i ich spójne stosowanie we wszystkich państwach członkowskich”. Autorzy listu piszą, że osoby i organizacje uczestniczące we wspomnianych programach są “głęboko zaniepokojone” i muszą wiedzieć „że Komisja Europejska jest po ich stronie”.

”Rocznik 2020 nas potrzebuje”

“Wzywamy Komisję Europejską do bezpośredniego wsparcia ludzi uczestniczących w programach edukacyjnych, kulturalnych i młodzieżowych. To oznacza współpracę z agencjami narodowymi, uniwersytetami, szkołami technicznymi, organizacjami młodzieżowymi i organizacjami zajmującymi się wolontariatem dla zapewnienia, że uczestnicy programów są bezpieczni i mogą liczyć na pomoc.” – powiedziała przewodnicząca Komisji Kultury i edukacji PE, posłanka Sabine Verheyen (EPL).

Komisja Europejska poinformowała, że narodowe agencje realizujące te projekty mogą powołać się na klauzulę siły wyższej, by wypłacić granty nawet w razie skrócenia programów, przesunięcia zaplanowanych działań i pokrycia nadzwyczajnych kosztów.

Więcej informacji: Wpływ Koronowirusa: Strona KE dla uczestników programu Erasmus+ i Europejskiego korpusu solidarności https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/coronavirus-impact_en

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here