Europosłowie wzywają do solidarności między krajami Unii Europejskiej

988

Wielu przywódców ugrupowań politycznych w Parlamencie Europejskim wyraziło swoje współczucie dla osób dotkniętych wirusem i podziw dla personelu służby zdrowia opiekującego się zakażonymi osobami. We wtorek, 10 marca, Parlament omówił z Komisją Europejską i prezydencją chorwacką skutki wybuchu epidemii COVID-19, podkreślając potrzebę spowolnienia rozprzestrzeniania się tej choroby w całej Europie.

Podkreślano potrzebę solidarności w UE i przeznaczenia większych środków na badania nad wirusem. Niezbędne wyposażenie medyczne, takie jak zestawy testowe, maski i respiratory, powinny być produkowane w UE i udostępniane wszystkim państwom członkowskim. Z uznaniem mówiono o zaangażowaniu pracowników służby zdrowia walczących z koronawirusem.

Posłowie stwierdzili, że istnieje potrzeba stworzenia wspólnej europejskiej oceny ryzyka w celu zapewnienia, że te same środki będą miały zastosowanie do obszarów o tym samym poziomie ryzyka. Niektórzy poruszyli również kwestię konieczności wprowadzenia wspólnych zasad dotyczących dostępu do strefy Schengen.

Stella Kyriakides, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała, że COVID-19 jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego, które zmienia się z godziny na godzinę. Państwa członkowskie muszą skoncentrować się na opanowaniu wirusa, aby spowolnić jego rozprzestrzenianie się, tak aby systemy opieki zdrowotnej mogły sobie z nim poradzić, a jego wpływ na gospodarkę i życie społeczne był jak najbardziej ograniczony. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here