Eurowizja w 2021 roku wróci silniejsza niż kiedykolwiek

1382

Europejska Unia Nadawców poinformowała o odwołaniu 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wydarzenie miało się odbyć 12, 14 i 16 maja 2020 w hali Ahoy w Rotterdamie. Imprezę anulowano z powodu światowej pandemii wirusa SARS-CoV-2 w trosce o bezpieczeństwo uczestników. Polskę w tegorocznym konkursie miała reprezentować siedemnastoletnia Alicja Szemplińska, która zwyciężyła w programie „Szansa na Sukces. Eurowizja 2020”. Balladą Empires oczarowała jurorów.

Telewizja publiczna w Holandii otrzymała prawa do organizacji 65. Konkursu Piosenki Eurowizji dzięki wygranej Duncana Laurence’a, reprezentanta Holandii w finale konkursu w 2019 roku. Przygotowania do organizowania konkursu rozpoczęły się na krótko po rozegraniu 64. Konkursu. 13 listopada EBU potwierdziła, że w konkursie wystąpią reprezentanci z 41 krajów.

Warto przypomnieć, że Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu za transmisję i przygotowania do konkursu w kraju odpowiada polski nadawca publiczny – Telewizja Polska. Najlepszym wynikiem kraju jest drugie miejsce zajęte przez Edytę Górniak z piosenką To nie ja! w finale w 1994 roku.

W lutym 2020 pojawiły się spekulacje, że konkurs może zostać anulowany przez pandemię wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19. W marcu przedstawiciele telewizji NPO przekazali, że wraz z pozostałymi organizatorami „dopasują się do rozporządzeń służby zdrowia przy podejmowaniu decyzji o formie wydarzenia, planowanego na 12, 14 i 16 maja”.

18 marca zdecydowano o odwołaniu tegorocznego wydarzenia. Z kolei 20 marca organizatorzy poinformowali, że piosenki wybrane na konkurs w 2020 nie będą mogły zostać wykonane podczas Eurowizji 2021.

„Jesteśmy bardzo dumni z Eurowizji, która przez 64 lata łączyła Europę. Jednakże czujemy rozczarowanie zaistniałą sytuacją. EBU, wraz z nadawcami NPO, NOS, AVROTROS i miastem Rotterdam toczą rozmowy o organizacji Eurowizji 2021 w Holandii. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w pracach nad przygotowaniem tegorocznego konkursu. Niestety, przez czynniki, które są poza naszą kontrolą, konkurs nie może być kontynuowany. Żałujemy tej całej sytuacji i obiecujemy: Eurowizja wróci silniejsza niż kiedykolwiek” – skomentował Jon Ola Sand – producent konkursu.

Po ogłoszeniu oficjalnego komunikatu padło wiele pytań o inne alternatywy konkursu. Na pytanie, czy nie można zorganizować Eurowizji bez udziału publiczności, organizatorzy odpowiedzieli negatywnie.

Holenderskie restrykcje dotyczące zgromadzeń i imprez masowych oraz międzynarodowe ograniczenia dotyczące podróżowania oznaczają, że konkurs – nawet bez publiczności – jest obecnie niemożliwy.  Realizatorzy wykluczyli też zdalny udział wykonawców za pomocą mediów społecznościowych.

„Uznaliśmy, że w ekstremalnych okolicznościach, z którymi mamy do czynienia w tym roku, organizowanie Konkursu Piosenki Eurowizji w inny sposób niż ten tradycyjny, nie byłoby zgodne z naszymi wartościami” – .

Całą sytuację skomentowała Alicja Szemplińska, która w swoich social mediach napisała: „ Kochani! Spełnił się niestety najgorszy scenariusz i tegoroczna Eurowizja Rotterdam 2020 została odwołana. Powód jest wszystkim bardzo dobrze znany. Zdrowie jest jedno, więc dbajmy o nie jak potrafimy najlepiej! Teraz wracam do studia, aby nagrywać kolejne utwory i będę Was informować na bieżąco o postępie moich prac. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i ściskam w tym niełatwym dla nas czasie! Stay tuned”.

Na razie nie wiadomo, czy Alicja Szemplińska podejmie się trudu reprezentowania naszego kraju w przyszłorocznej edycji konkursu. Warto przypomnieć, że w w maju 2021 roku młoda wokalistka podchodzi do egzaminu dojrzałości.

Kwestią sporną jest również udział pozostałych wybranych już reprezentantów państw na Konkursie Piosenki Eurowizji 2021. Pojawiają się już jednak informacje, że niektórzy artyści wyrazili chęć swojego udziału w przyszłym roku. Szczegółowe informacje pojawią się niebawem.

Autor: Aleksandra Piwowarczyk, studentka dziennikarstwa na UKSW

Źródła z których korzystała autorka: https://allaboutmusic.pl/eurowizja-2020-zostala-calkowicie-odwolana/ https://www.onet.pl/muzyka/onetmuzyka/koronawirus-eurowizja-2020-odwolana-konkurs-piosenki-eurowizji-nie-odbedzie-sie/0kqqxbc,681c1dfa https://www.radiozet.pl/Muzyka/Eurowizja-2020-Alicja-Szemplinska-komentuje-odwolanie-konkursu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here