Fabryka Broni „Łucznik” pokazała na MSPO w Kielcach kolorowe pistolety VIS 100 i karabinki Grot

1850

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to najważniejsze krajowe wydarzenie dla branży zbrojeniowej. Nowoczesne  uzbrojenie pokazały jednostki z wojsk lądowych, specjalnych, sił powietrznych, marynarki wojennej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej oraz wojsk obrony terytorialnej. Ponad 600  krajowych i zagranicznych wystawców zaprezentowało nowatorski sprzęt, technologie i urządzenia z przeznaczeniem dla sił zbrojnych i służb mundurowych.

Modułowy system broni strzeleckiej Grot jest sztandarowy produktem Fabryki Broni „Łucznik”. Producent ma nadzieję na wyposażenie  w tę broń nie tylko polskiej armii, ale szuka także odbiorców na rynku cywilnym, nie ograniczając się do służb takich jak policja.

Fabryka Broni „Łucznik” pokazała różowe pistolety VIS 100 i karabinki Grot. Zademonstrowane na targach MSPO 2019 egzemplarze broni wyposażone są w powłokę ceramiczną w technologii Cerakote, która zabezpiecza metalowe części przez działaniem warunków zewnętrznych (a więc i powstawaniem korozji) oraz poprawia własności smarne. Powłoka może być zabarwiona na dowolny kolor. W Kielcach pokazano  egzemplarze oliwkowe, zielone oraz klasycznie czarne.

Barwna broń zdominowała cywilną część wystawy radomskiego „Łucznika” na targach zbrojeniowych. Kolorowe VIS-y i Groty mają ruszyć na podbój USA, gdzie tego rodzaju pistolety i karabinki cieszą się coraz większą popularnością.

Pistolet VIS 100 to konstrukcja działająca na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowanej przez przekoszenie w oknie wyrzutowym zamka. Wykorzystuje niezwykle standardowy nabój 9×19 mm Para.

Z kolei Grot działa na zasadzie odprowadzenia gazów przez boczny otwór w lufie. Może występować zarówno w układach kolbowych, jak i bezkolbowych. Ponadto, jest kompatybilny m.in. z magazynkami od popularnego AR-15 i umożliwia łatwe przekalibrowanie. W wersji cywilnej ma układ klasycznego karabinka i strzela wyłącznie ogniem pojedynczym, wykorzystując nabój .223 Rem.

Fabryka Broni „Łucznik” jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne. Jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej S. A. (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here