Uroczystości z okazji jubileuszu Wodociągu Mareckiego poprzedziła ogólnopolska Konferencja EKOGMINA w Jachrance nad Zalewem Zegrzyńskim. Praktycy, uczeni i eksperci polskiej branży wodociągowej debatowali o zrównoważonym zarządzaniu gospodarką wodno-kanalizacyjną w gminach. Bloki warsztatowe, seminaria, debaty i merytoryczne prezentacje służyły wymianie wiedzy i doświadczeń. Wiele uwagi poświęcono nowym standardom i wyzwaniom w utrzymaniu czystości powietrza, zagospodarowaniu wód opadowych oraz skutkom zdrowotnym zagrożeń odorowych. W II Forum Praktyków uczestniczyło ponad 300 osób.
Marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, w liście skierowanym do Kajetana Pawła Specjalskiego, dyrektora Wodociągu Mareckiego, honorowego partnera konferencji, podkreślił, że Forum Praktyków jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla przedsiębiorstw wodociągowych i komunalnych w Polsce. Prezentacje światowych trendów z zakresu gospodarki wodnej i ekologii są nie tylko cennym źródłem wiedzy, ale także inspiracją do konstruktywnych działań dla samorządów i spółek komunalnych. Merytoryczny dialog i dzielenie się doświadczeniami prelegentów ze świata nauki, biznesu i ekonomii z praktykami, sprzyja wprowadzaniu przez zarządy spółek nowatorskich technologii i efektywnych metod zarządzania.
Imponującym przykładem korzystania z nowoczesnych rozwiązań i optymalnego zarządzania jest Wodociąg Marecki, który został wyróżniony przez marszałka województwa Medalem „Pro Masovia” za całokształt 20 letniej działalności. W liście gratulacyjnym Adam Struzik stwierdził, że miejska spółka charakteryzuje się niezwykłą aktywnością i nieprzerwanym, dynamicznym rozwojem. Od początku swego istnienia nie tylko zaopatruje mieszkańców Marek w wodę doskonałej jakości, ale wpływa na poprawę komfortu ich codziennego życia. Dużą wagę przywiązuje też do edukowania lokalnej społeczności w zakresie troski o środowisko naturalne i racjonalne gospodarowanie wodą. Z sukcesem realizuje zadania własne gminy związane z dostawą wody i odbiorem ścieków w aglomeracji mareckiej, wykorzystując do tego najlepsze rozwiązania.
– Przed dwudziestu laty podwarszawskie Marki miały szczątkową infrastrukturę kanalizacyjną i wodociągową – wspominał początki działalności firmy Kajetan Paweł Specjalski, dyrektor zarządu Wodociągu Mareckiego. – Dwie dekady wystarczyły na wybudowanie ponad 140 km sieci wodociągowej oraz 200 km kanalizacji sanitarnej. Potężnego wsparcia udzieliły nam Unia Europejska, rodzime fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz samorząd. Realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez życzliwego otoczenia oraz wspaniałego zespołu pracowitych osób.
Podczas uroczystego spotkania prezes spółki podziękował gospodarzom miasta, partnerom i naukowcom współpracującym od wielu lat z przedsiębiorstwem przy rozwiązywaniu problemów związanych z rozbudową infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w trudnym terenie oraz z neutralizacją osadów. W sposób szczególny wyróżnił wszystkich pracowników Wodociągu Mareckiego, za profesjonalizm i kompetencje, które są źródłem wspólnego sukcesu spółki, świętującej dwudziestolecie w licznym gronie przyjaciół i partnerów przedsiębiorstwa.
– Powstanie projektów budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej poprzedziła przemyślana i wnikliwa koncepcja oraz drobiazgowa analiza proponowanych rozwiązań – podkreślał w swoim wystąpieniu prof. Zbigniew Heidrich z Politechniki Warszawskiej, działający w branży od 55 lat, dobry duch Wodociągu Mareckiego, któremu spółka wiele zawdzięcza. – Ze względu na warunki hydrogeologiczne i płaskie ukształtowanie terenu wybraliśmy w Markach system mieszany. Kanalizacja grawitacyjno- tłoczna, ciśnieniowa i podciśnieniowa z jedną stacją próżniową i kilkaset zaworami opróżniającymi, świetnie się tu sprawdziła. Paweł Specjalski jest wizjonerem, który swoje pomysły urzeczywistnia. Taki szef jest wzorem godnym naśladowania. Jestem wdzięczny losowi, że możemy ze sobą od wielu lat współpracować.
Rozbudowa nowoczesnej infrastruktury to był solidny fundament pod intensywny rozwój Marek, którego liczba mieszkańców w ciągu dwóch dekad wzrosła z 18.000 do ponad 45.000 osób. Za dwa miesiące spółka uruchomi drugą stację uzdatnia wody, która otwiera przed aglomeracją i firmami deweloperskimi obiecujące perspektywy w zakresie dalszego rozwoju infrastruktury i budownictwa mieszkaniowego.
Symboliczna podkowa ofiarowana jubilatowi przez Jacka Orycha, burmistrza Marek ma przynosić szczęście firmie i sprzyjać kolejnym sukcesom. – Jestem dumny z tego, że mamy tak prężnie działającą na Mazowszu spółkę – mówił burmistrz. – W porównaniu z innymi, Wodociąg Marecki jest niewielką firmą, ale z jej doświadczeń korzystają przedsiębiorstwa wodociągowe z całej Polski. W ciągu kilkunastu ostatnich lat Marki zmieniły się nie do poznania. Dzisiaj to jest jeden wielki plac budowy z inwestycjami realizowanymi przez 160 firm deweloperskich, które działają na terenie naszego miasta. Obecnie budują 4,5 tys. nowych mieszkań. Niebawem przybędzie nam kilkanaście tysięcy kolejnych mieszkańców. Wodociąg Marecki tym wyzwaniom też musi sprostać. Trzymam mocno kciuki za III etap rozbudowy infrastruktury wodno – kanalizacyjnej w Markach. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że zrobi to jak zwykle, wzorowo.
Podsumowaniem 20. lat działalności spółki jest pięknie wydany album Markowa Woda, który otrzymali wszyscy uczestnicy konferencji. We wstępie do bogato ilustrowanej publikacji, która dokumentuje historię i najnowsze działania spółki, dyrektor Paweł Specjalski napisał m.in. „Wchodzimy w kolejną dekadę. Przed nami nowe wyzwania związane z rozbudową miasta, tematyką zagospodarowania wód opadowych i roztopowych oraz działania edukacyjne. Czy damy radę? – pyta retorycznie szef spółki. Z tak silnym zespołem, profesjonalnym zarządzaniem i przyjaznym otoczeniem, te wszystkie plany na pewno się zrealizują.
Redakcja Liderów Innowacyjności dołącza się do serdecznych życzeń i gratulacji dla zarządu i wszystkich pracowników Wodociągu Mareckiego.
Jolanta Czudak