Największa w Polsce farma fotowoltaiczna pod Braniewem już działa

1081

Może wyprodukować prąd dla średniej wielkości miasta. Sto tysięcy paneli słonecznych w jednym miejscu robi wrażenie. Pod Braniewem na Pomorzu otwarto 4 października jedną z największych w Polsce farm fotowoltaicznych. Może produkować prąd dla miasta o wielkości Elbląga. Takich farm mogłoby być więcej – jednym z wyzwań jest przyłączenie ich do sieci.

Uroczystość oficjalnego zakończenia budowy jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce, o instalacji słonecznej wynoszącej 58 MW odbyła się w miejscowości Stępień (gmina Braniewo). Inwestycja została zrealizowana i będzie zarządzana przez spółkę Wento, w której 100 proc. udziałów posiada firmę Equinor.

Equinor przejął spółkę Wento, jedną z liderów polskiego rynku fotowoltaiki, wraz z jej portfelem projektowym w maju 2021 roku. Budowa pierwszej farmy fotowoltaicznej zakończyła się tym samym w ciągu niespełna półtora roku od akwizycji. 

– Dzięki Wento możemy poszerzać nasze portfolio fotowoltaiczne na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie. W pierwszym roku naszych wspólnych działań, rozpoczęliśmy proces budowy trzech farm fotowoltaicznych w Polsce, o łącznej mocy netto wynoszącej 171 MW. Dzisiaj z dumą prezentujemy pierwszą z nich, a pozostałe dwie powinny być gotowe w latach 2023-2024” – mówi Olav Kolbeinstveit z Equinor.   

Farma fotowoltaiczna w Stępniu jest jedną z największych w Polsce i składa się ze 100 tysięcy paneli słonecznych rozlokowanych na obszarze 65 hektarów. Wyprodukuje 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 31 000 polskich gospodarstw domowych. Przy budowie i na etapie funkcjonowania farmy inwestor współpracuje z lokalnymi wykonawcami, wspierając rozwój polskiego łańcucha dostaw w zakresie instalacji solarnych.   

Potencjał odnawialnych źródeł energii, które pomogą w dekarbonizacji systemu energetycznego, jest w Polsce nadal bardzo wysoki. Dynamiczny rozwój kolejnych źródeł zielonej energii pozwoli na zmianę struktury miksu energetycznego, wciąż w dużej mierze opartego na węglu.  

– Polska przechodzi transformację energetyczną i aktywnie rozwija krajowy potencjał wytwórczy z OZE, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie na dostawy energii, a jednocześnie zwiększać bezpieczeństwo energetyczne. Equinor uczestniczy w realizacji tych ambicji, rozwijając opartą na różnych źródłach ofertę energetyczną dla Polski, w tym w zakresie energetyki odnawialnej na lądzie i morzu w naszym kraju – komentuje Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

Equinor 

 Equinor jest międzynarodową firmą z szeroką ofertą energetyczną, zaangażowaną w przekształcanie zasobów naturalnych w energię dla ludzi i postęp dla społeczeństwa. Portfolio Equinor obejmuje ropę i gaz, odnawialne  i niskoemisyjne źródła energii, a ambicją firmy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Siedzibą główną Equinor, wiodącego operatora na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, jest Stavanger w Norwegii, a firma działa w ponad 30 krajach na całym świecie. Od 2018 roku Equinor jest obecny w branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i wraz z Polenergią rozwija jedne z najbardziej zaawansowanych projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3 GW. Od 2021 roku, za pośrednictwem spółki Wento z portfelem projektów fotowoltaicznych o mocy 1,7 GW, Equinor inwestuje również w lądowe odnawialne źródła energii na polskim rynku. 

zielonagospodarka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here