Fenomen TikToka w czasach zarazy, czyli… jak pokonać nudę podczas kwarantanny

1922

Platforma TikTok szybko zyskuje na popularności. Pod koniec 2019r. znajdowała się na czwartym miejscu wśród najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych na świecie. Jej zasięg ciągle pnie się w górę. Branża social mediów przewiduje, że 2020r. będzie należeć do TikToka. Kim więc są jego użytkownicy?

     Początkowo platforma miała być przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Znaczna część użytkowników aplikacji to Pokolenie Z, czyli osoby między 13, a 21 rokiem życia, dla których nowe technologie to główne, a w zasadzie już jedyne narzędzia pozyskiwania wiedzy, informacji, czy czerpania rozrywki. Jednak w ostatnich miesiącach coraz więcej dorosłych użytkowników postanowiło spróbować swoich sił na TikToku.

Skąd taki obrót sytuacji? Z pewnością do tej decyzji w dużej mierze przyczyniła się pandemia koronawirusa. Większość społeczeństwa została oderwana od codziennej rutyny. Kwarantanna zmusiła wiele osób do pozostania w domach. Dla większości wiązało się to z brakiem zajęć, gdy wyczerpali już wszystkie domowe formy rozrywki, które do tej pory umilały im wolne chwile, (jakich z pewnością było dotychczas dużo mniej). Z pomocą przyszedł więc TikTok. Co przyciąga tak ogromne liczby nowych użytkowników w różnym wieku? Jakie treści możemy tam znaleźć?

     Na TikToku każdy może być twórcą krótkich, 15 lub 60 sekundowych nagrań, pod które podkłada się muzykę lub dowolny dźwięk, w zależności od upodobań. Taki klip można dowolnie modyfikować w bardzo prosty sposób. Aplikacja posiada wiele łatwych w użytku narzędzi do obrobienia stworzonego nagrania. TikTok przepełniony jest trendami, czyli miejscem, w którym znajdują się najlepsze treści popularnych użytkowników. Trendy często dotyczą aktualnych wydarzeń, czy ważnych pod względem społecznym tematów. Często bywają inspiracją dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aplikacją. Jakie są więc kwietniowe trendy na polskim Tikoku?

     Jednym z nich jest #Vlogzdomu, czyli trend, który powstał na potrzebę akcji #zostańwdomu. Łatwo domyślić się, że polega on na tym, aby pokazać, jak spędza się wolny czas podczas kwarantanny. Użytkownicy aplikacji, czyli tzw. tiktokerzy często pokazują kreatywne sposoby na nudę i inspirują tym innych. Drugim popularnym trendem w kwietniu 2020r. jest #Gimnastykajęzyka, czyli jedno z trudniejszych wyzwań. Polega na tym, aby poprawnie przeczytać wylosowane zdanie będące łamańcem językowym. Kolejny trend to #pracawdomu, czyli dawka rozrywki połączona z codziennymi obowiązkami w nieco innej formule.

     Poza polskimi trendami w kwietniu popularność zyskały m.in. #Animalreaction, czyli najdziwniejsze reakcje zwierzaków, czy #Introducemysefl polegający na wyśpiewaniu informacji o sobie takich, jak wiek, wzrost, kraj pochodzenia, czy imię.

     Kim są najpopularniejsi polscy tiktokerzy? Z pewnością należą do nich Krystian Ziętkowski, nagrywający pod pseudonimem @zietkowsky, Kinga Sawczuk, czyli @kompleksiaraxx, czy Filip Zabielski (@filipzabielski), który jest twórcą Domu Tik Tokerów. Co ciekawe, do społeczności TikToka w ostatnim czasie dołączył Prezydent RP, Andrzej Duda. Takie działanie spotkało się z falą hejtu. Media nie ukrywały szoku, natomiast specjaliści marketingu chwalili. Pierwsze nagranie prezydenta miało zachęcić młodych użytkowników do wzięcia udziału w inicjatywie Ministerstwa Cyfryzacji- Grarantanna Cup, czyli ogólnopolskim turnieju e- sportowym. W ciągu doby profil Andrzeja Dudy zyskał ponad 200 tys. obserwatorów.

     Czy fenomen TikToka faktycznie będzie coraz większy? A może koniec pandemii przyniesie aplikacji straty w aktywności oraz liczbie użytkowników? Pozostaje nam tylko bacznie obserwować…

Autorka: Julia Mandykowska, studentka dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here