Finał IV edycji konkursu „Rozwój kadr sektora kosmicznego”

1512

Trzynastu stażystów rozpocznie wkrótce praktyki w firmach z branży technologii kosmicznych. To rezultat zakończonej czwartej edycji programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”, organizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Patronat honorowy nad konkursem objęła Polska Agencja Kosmiczna.

Od chwili przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku, polski sektor kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie. Produkty krajowych firm związane m.in. z mechaniką, analizą i przetwarzaniem danych satelitarnych, oprogramowaniem pokładowym i naziemnym znajdują szerokie zastosowanie. To jednocześnie najbardziej zaawansowana technologicznie gałąź przemysłu, a  tworzone  w jego ramach technologie mają fundamentalny wpływ na rozwój światowej gospodarki.

Między innymi dlatego Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. angażuje się we wsparcie tej innowacyjnej branży, zarówno w charakterze inwestora (niedawno spółka objęła 44% udziałów w PIAP Space) jak również poprzez tworzenie warunków rozwoju specjalistycznych kadr. Te działania wspiera także Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które jest partnerem strategicznym konkursu „Rozwój kadr sektora kosmicznego”.

­Branża kosmiczna, choć wydaje się tak odległa, ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Korzystamy z technologii kosmicznych, często nie zdając sobie z tego sprawy. Co ważne, w „kosmicznych wyścigu”, aktywnie uczestniczą  polskie firmy. Solidnym fundamentem naszego sektora kosmicznego są wybitni polscy naukowcy, programiści i inżynierowie. Jednak poza odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem, konieczne jest zwiększenie praktycznych umiejętności, także wśród młodych osób. To da impuls dla dalszego rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego.  Gratuluję laureatom programu „Rozwój kadr sektora kosmicznego” i trzymam kciuki za przekucie Waszych umiejętności w konkretne rozwiązaniapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.  

Zainteresowanie programem stażowym „Rozwój kadr sektora kosmicznego” rośnie z każdą kolejną edycją zarówno po stronie firm jak również ze strony studentów i absolwentów uczelni. Wynika to między innymi z wysokiego odsetka osób zatrudnionych po zakończeniu stażu (blisko 70 proc.) oraz indywidualnych sukcesów absolwentów programów stażowych. IV edycja konkursu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” jest rekordowa pod względem zainteresowania: na 15 stanowisk zgłosiło się 90 osób, spośród nich 13 firm wybrało stażystów.

– Krajowy sektor kosmiczny  to ponad 150 mln zł przychodów rocznie, liczy około 300 podmiotów,  zatrudnia 3 tysiące osób i systematycznie rośnie. To dobry wynik, biorąc pod uwagę krótką historię od przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznejpowiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – Mamy duży potencjał w postaci wykwalifikowanej kadry inżynierskiej, zdolnych studentów kierunków technicznych, a także ciągle rozwijanego dorobku naukowego instytutów badawczych. Kolejne edycje konkursu stażowego to potwierdzają, jestem przekonany, że po odbyciu praktyk potwierdzi to także dzisiejsza, szczęśliwa „kosmiczna” trzynastka – dodał wiceprezes Śliwowski.

W ramach dotychczas zakończonych trzech edycji programu stażowego, 31 osób odbyło praktyki w 19 firmach z branży kosmicznej. Do czwartej edycji zgłosiło się 90 kandydatów, z których 13 już wkrótce zacznie półroczne staże. Wśród laureatów są m.in. : Astronika, Creotech Instruments S.A., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz GMV Innovating Solutions.

Program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” jest pierwszym tego typu programem organizowanym w Polsce (jednym z trzech w Europie). Jest realizowany we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here