Finaliści konkursu Popularyzator Nauki 2022

774

Do finału XVIII edycji konkursu Popularyzator Nauki weszło 17 osób, zespołów, instytucji i przedstawicieli mediów. Zwycięzców, którzy najlepiej i najciekawiej wyjaśniają innym zagadnienia nauki – poznamy 9 grudnia.

Do obecnej edycji konkursu zakwalifikowano 84 zgłoszenia: w kategorii „Naukowiec” – aż 24, w kategoriach Animator oraz Zespół – po 17, w kategorii Instytucja zgłosiło się 16 podmiotów, w kategorii Media – 10.

Po I etapie oceny do finału trafiło 17 osób, zespołów, instytucji oraz przedstawicieli mediów. Oto oni w kolejności alfabetycznej):

KATEGORIA ANIMATOR: Dagmara Bożek, Stanisław Łoboziak, Michał Młotek

KATEGORIA NAUKOWIEC: Paweł Gawłowski, Paweł Grzesiowski, Wiktor Kotowski, Tomasz Miller

KATEGORIA ZESPÓŁ: Letnie Spotkania z Nauką – Ewa, Marek i Wacław Kulczykowscy Lubelski Festiwal Nauki, Trio z Krakowa – Karol Dudek-Różycki, Michał Płotek, Tomasz Wichur

KATEGORIA INSTYTUCJA: Centrum Nauki i Techniki EC1, Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego, Stowarzyszenie WroSpace

KATEGORIA MEDIA: Redakcja Popularnonaukowa Akademickiego Radia LUZ Wrocław, Agnieszka Krzemińska, Marta A. Trzeciak, Redakcja Magazynu Historycznego „Mówią Wieki”

Zgłoszenia oceniało Jury, złożone z przedstawicieli środowiska naukowego i popularyzatorów nauki. Kapitule przewodniczy prof. Michał Kleiber – wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji, jeden z inicjatorów konkursu.

„Tegoroczna edycja była bardzo różnorodna: niezwykłe tematy na popularyzację, nietradycyjne – ale też skuteczne metody dotarcia do odbiorcy z treściami naukowymi, niezwykli kandydaci, którzy często mimo młodego wieku mają już ogromne doświadczenie w popularyzacji i nieprzeciętne zasięgi. W konkursie zawsze doceniam pasjonatów oraz osoby ambitne i pomysłowe, i takich nie zabrakło również w tym roku. Ubolewam, że mogę zagłosować tylko na trzech kandydatów w kategorii, było tak wiele świetnych kandydatów. Ale cóż, takie są zasady konkursu” – podsumował prof. Andrzej Katunin, uczestniczący w I turze oceny.

Celem konkursu Popularyzator Nauki jest uhonorowanie osób, zespołów osób i podmiotów instytucjonalnych, które popularyzują naukę wśród Polaków, pomagają innym lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową. W konkursie oceniana jest działalność popularyzatorska skierowana do osób, które nie są związane zawodowo z popularyzowanym obszarem wiedzy.

Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej ze środków programu „Nauka dla Społeczeństwa” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jest to no najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki.

Wśród laureatów konkursu są m.in. filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, duet „Crazy Nauka”, twórcy portalu „Nauka o klimacie”, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here