Polscy fizycy stworzyli nowy model Wszechświata, który może odpowiedzieć na pytanie, jak narodził się czas i co się działo przed Wielkim Wybuchem. Jezry Lewandowski, profesor fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Warszawskim jest jednym z twórców tzw. pętlowej grawitacji kwantowej teorii, która ma ambicję opisania tego, co się działo w czasie Wielkiego Wybuchu. Uczony został laureatem najnowszej edycji niemieckiej nagrody Humboldt Research Award, przyznawanej zasłużonym na arenie międzynarodowej zagranicznym naukowcom.
(Prof. Jerzy Lewandowski przy obrazie Picassa ”Kuchnia” (1948) w Museum of Modern Art na Manhattanie. Linie na obrazie przypominają grafy, które opisują ewolucję stanów kwantowych pola grawitacyjnego)
Humboldt Research Award przyznawane jest przez niemiecką Fundację im. Alexandra von Humboldta. Jednym z głównych celów nagrody jest wspieranie międzynarodowej współpracy naukowców. Corocznie wyłanianych jest ok. stu laureatów – badaczy, którzy mogą pochwalić się znacznym wkładem w rozwój swojej dyscypliny naukowej i od których oczekuje się tworzenia kolejnych nowatorskich rozwiązań. Prof. Jerzy Lewandowski z Wydziału Fizyki UW znalazł się na najnowszej liście laureatów. Wśród jego zainteresowań naukowych znajdują się m.in. geometryczna teoria czarnych dziur i fale grawitacyjne w czasoprzestrzeni, jak również ogólna teoria względności. Jest on autorem licznych publikacji naukowych, a w 2016 roku otrzymał członkostwo The International Society on General Relativity and Gravitation. Obecnie prof. Lewandowski jest kierownikiem Katedry Teorii Względności i Grawitacji w Instytucie Fizyki Teoretycznej.
Nominację polskiego uczonego zgłosił prof. Thomas K. Thiemann z niemieckiego Friedrich-Alexander-Universität. Dzięki Humboldt Research Award fizyk będzie realizował swój projekt badawczy we współpracy ze specjalistami w Niemczech.
Nominacje do tej nagrody mogą zgłaszać wyłącznie naukowcy z Niemiec. Zwycięzcy nagrody zapraszani są do ośrodków badawczych na terenie tego kraju, gdzie mają możliwość realizacji własnych projektów.
Nauka w Polsce