Fortum przeznaczy ponad 14 mln euro na rozwój projektu Bio2X

1191

Fortum opracowało technologię  Bio2X dzięki, której ze ścinków drzewnych i słomy można produkować bio olej, tekstylia i tak zwane bio-tworzywa sztuczne. Dopiero to, czego nie udaje się odzyskać, przerabiane jest na biomasę, która służy produkcji energii. Koncern w ciągu najbliższych dwóch lat przeznaczy na rozwój projektu Bio2X ponad 14 mln euro. Chce wykorzystywać biomasę w sposób bardziej efektywny.

Fortum wskazuje, że do tej pory biomasa traktowana była wyłącznie jako jedno z paliw alternatywnych wykorzystywanych w elektrowniach i elektrociepłowniach. Fortum chce to zmienić i wykorzystywać biomasę w sposób bardziej efektywny.

– Jesteśmy przekonani, że w ten sposób przyczynimy się do zmniejszenia szkodliwych emisji, zużycia wody w przemyśle wytwórczym i zmniejszymy jego negatywny wpływ na środowisko – podkreśla Jacek Ławrecki z Fortum.

Fortum chce oddzielać z biomasy wszelkie użyteczne frakcje, a dopiero pozostały materiał wykorzystywać do produkcji energii.

Pierwszym efektem badań Fortum nad zwiększeniem łańcucha wartości biomasy było stworzenie bio oleju. Produkowany w należącej do spółki rafinerii w fińskim Joensuu bio olej Otso jest zamiennikiem ciężkiego oleju opałowego. Koncern informuje, że jego spalanie to o prawie 90 proc. mniejsze emisje CO2 w porównaniu do paliw kopalnych.

Fortum rozwija projekt, jego kolejnym etapem jest program Bio2X. Spółka zapowiada, że dzięki niemu już niedługo będzie mogła wprowadzić kolejne produkty wytwarzane z biomasy, które posłużą między innymi do produkcji tekstyliów i bio tworzyw sztucznych.

– Projekt Bio2x może mieć też bezpośredni wpływ na jakość powietrza. Tak dzieje się na przykład w Indiach gdzie wykorzystujemy tą technologię do produkcji biomasy ze słomy – dodaje Jacek Ławrecki.

Fortum podaje, że w niektórych miesiącach w roku obecność szkodliwych pyłów w atmosferze przekracza w Delhi, stolicy Indii, dopuszczalne normy nawet 14-krotnie, a za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiada wypalanie ściernisk na polach ryżowych przez okolicznych rolników.

Słoma ryżowa jest dla nich bezużyteczna, stąd po żniwach jej pozostałości są wypalane. Pilotażowy program Fortum Bio2X pozwala teraz, jak podaje koncern, tę słomę wykorzystać do nie tylko do produkcji biomasy, ale także tekstyliów i bio-tworzyw sztucznych, a dodatkowo rolnicy będą mogli na nim także zarobić.

 

WNP.PL (Ireneusz Chojnacki)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here