Futurystyczne wizje Centralnego Portu Komunikacyjnego

854

Sześć słynnych pracowni architektonicznych, w tym Zaha Hadid Architects i Foster+Partners, przygotowało  koncepcje terminala Centralnego Portu Komunikacyjnego. Projekty  mają być inspiracją do przygotowania master planu, którego opracowanie zostanie zlecone na początku przyszłego roku. Warsztaty architektoniczne zorganizowane przez Ambasady Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz spółkę Centralny Port Komunikacyjny miały na celu zapoznanie się z pomysłami najlepszych światowych projektantów.

Koncepcje przygotowały biura: Chapman Taylor, Foster+Partners, Grimshaw, Zaha Hadid Architects, Benoy oraz Pascall+Watson. Architekci zaproponowali m.in. ukrycie bazowej części terminala pod potężną, przezroczystą kopułą, która zostanie ulokowana między dwoma pasami startowymi; modułową budowę lotniska, które będzie można rozbudowywać w czasie i dostosowywać do potrzeb rosnącego ruchu lotniczego, a także umiejscowienie węzła kolejowego bezpośrednio pod lotniskiem, co umożliwiłoby podróżnym np. obserwowanie nadjeżdżających pociągów z wyższych poziomów.

W swoich koncepcjach architekci postawili na m.in. dobre doświetlenie przestrzeni lotniska, zrównoważony rozwój, planując zastosowanie m.in. ogrzewania i chłodzenia z wykorzystaniem gruntowych pomp ciepła, wytwarzanie biopaliwa, zbieranie wody deszczowej i odpływowej oraz zastosowanie elektrycznych pojazdów do obsługi płyty lotniska oraz szerokie zastosowanie zieleni.

Spółka CPK zastrzegła sobie, że nie jest zobowiązana do wykorzystania żadnej z  przedstawionej propozycji.  – Niemniej będą one stanowiły źródło inspiracji podczas przygotowań do wykonania projektu – oznajmił Dariusz Sawicki z zarządu CPK odpowiedzialny za część lotniskową CPK. Jest to zderzenie śmiałych koncepcji, na nietypowe rozwiązania, których nie braliśmy wcześniej pod uwagę. To pozwoli nam na rozpoczęcie kolejnego etapu fazy planowania lotniska.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Na przełomie 2019 i 2020 r. CPK planuje wskazać doradcę strategiczno-technicznego,  międzynarodowy podmiot z doświadczeniem inwestycyjnym w zakresie projektowania, budowy i zarządzania portami przesiadkowymi.

Więcej informacji na portalu wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here