Gala Nauki Polskiej – nagrody dla 138 naukowców

1169

Dzień Nauki Polskiej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za dokonania  i zasługi dla całego środowiska naukowego i akademickiego. Nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wręczono podczas Gali Nauki Polskiej, która odbyła się 19 lutego 2020 r. w Toruniu. Wydarzenie było najważniejszą częścią obchodów Dnia Nauki Polskiej – nowego święta państwowego w Polsce. Minister nauki nagrodził 138 naukowców za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną.

Dzień Nauki Polskiej to wyjątkowa okazja, aby wyrazić najwyższe uznanie dla dokonań pokoleń naszych naukowców, badaczy i odkrywców – tych, którzy konsekwentnie, z niezachwianą odwagą, niestrudzoną pasją i talentem na miarę geniuszu – szukali we wszystkim prawdy. I czynili to niezależnie od osądu ogółu, ale zawsze – dla wspólnego dobra. Dla dobra ich społeczności i narodu, a zarazem dla dobra całej ludzkości” – mówił podczas uroczystości wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Szef MNiSW podkreślił, że Dzień Nauki Polskiej jest „wyrazem wdzięczności wielkiej i zasłużonej dla całego środowiska naukowego i akademickiego”. „Państwo Polskie, nasz naród i nasze społeczeństwo, dziękują Wam za kapitalny udział w rozwoju naszego kraju. Bo zawsze to właśnie nauka i akademia były kołami zamachowymi naszego rozwoju cywilizacyjnego, intelektualnego i etycznego, technologicznego i gospodarczego” – powiedział.

„Chciałbym, aby Dzień Nauki Polskiej kształtował naszą zbiorową świadomość. Aby dla obywateli naszego kraju stało się jasne, jak wiele zawdzięczamy naukowcom i akademikom – jak wiele od naukowców i akademików zależy. Tak, ten dzień będzie wzmacniać społeczny szacunek dla nauki i akademii. Inspirować kolejne pokolenia, by iść śladami mistrzów, geniuszy, gigantów. Bo trudno nawet sobie wyobrazić, co by się stało z Polską, ze światem – gdyby zabrakło tych, którzy niezależnie od osądu ogółu – szukają we wszystkim prawdy” – mówił minister Gowin.

Zauważył, że obchodzone 19 lutego święto ma przypominać także ludziom nauki i akademii, jak wielka spoczywa na ich barkach odpowiedzialność. „Jak istotna jest Państwa rola – od szczebla lokalnego po globalny. Jak ważką misję złożono w Państwa rękach. Jak olbrzymie nadzieje pokładamy w Państwa talencie, pracowitości, zaangażowaniu i postawie” – powiedział szef resortu nauki.

Podczas uroczystości w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wręczono Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 5 kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w zakresie działalności dydaktycznej, działalności wdrożeniowej i działalności organizacyjnej.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął decyzję o przyznaniu 88 nagród  – 75 indywidualnych i 13 zespołowych. Do szkół wyższych trafiły 54 nagrody, 10 do instytutów PAN, 13 zdobyli reprezentanci Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 10 członkowie Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, a jedną prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Minister nauki nagrodził łącznie 138 naukowców, także przedstawicieli uczelni niepublicznych. Reprezentują oni SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny (2 osoby), Akademię WSB i Dolnośląską Szkołę Wyższą.

W trakcie uroczystości uhomnorowano również laureatów Nagród Prezesa Rady Ministrów – przyznawanych za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową. Swoje wyróżnienia wręczył także Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Dzień Nauki Polskiej to nowe święto państwowe, wprowadzone ustawą podpisaną 3 lutego 2020 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę.

„Przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty. Trudno też przecenić dydaktyczną i formacyjną misję szkół wyższych – począwszy od ufundowanej w 1364 roku Akademii Krakowskiej”  – napisano w uzasadnieniu do ustawy o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej.

Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług w dziedzinie astronomii. (MNiSW)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here