GDDKiA wybrała wykonawcę inwestycji za prawie 273 mln zł

469

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na zaprojektowanie, wdrożenie i uruchomienie systemu zarządzania ruchem na drogach A1, A4, S1 i DK1 oraz Centrum Zarządzania Ruchem w Zabrzu Kończycach. Najkorzystniejszą okazała się oferta firmy Alumbrados Viarios. Kryteria oceny ofert stanowiły: cena (60 proc.), nieinwazyjne rozwiązania techniczne (20 proc.) oraz koszty utrzymania (20 proc.). Wartość zamówienia podstawowego wynosi 272,8 mln zł.

Wyższy komfort i bezpieczeństwo

– Rezultatem projektu będzie wsparcie przede wszystkim użytkowników dróg. Gotowy system poinformuje o warunkach ruchu i utrudnieniach, wyznaczy dynamicznie objazd, ostrzeże przed pojazdem poruszającym się „pod prąd”, wyznaczy optymalną prędkość, czy poinformuje o zajętości miejsc parkingowych na MOP-ach – podkreśliła dyrekcja.

– System wesprze również GDDKiA w egzekwowaniu odpowiedniego standardu utrzymania drogi, zapewni narzędzia do koordynacji prac wykonawców remontów, czy innych prac utrzymaniowych. Wyposaży również GDDKiA w odpowiednie narzędzia do lepszego ewidencjonowania i zarządzania majątkiem. To wszystko przełoży się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa i komfortu podróży – dodała.

Jak wyjaśniono, na inwestycję będzie składać się budowa Centrum Zarządzania Ruchem zlokalizowanego w zabrzańskiej dzielnicy Kończyce oraz rozmieszczone w pasie drogowym urządzenia służące m.in. zarządzaniu ruchem oraz przekazywaniu aktualnych informacji kierowcom.

Krajowy Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym

Zamówienie na Regionalne Projekty Wdrożeniowe stanowi komplementarny element (obok zamówienia na Centralny Projekt Wdrożeniowy) realizacji projektu Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T – etap I.

– Jego efektem będzie wdrożenie zintegrowanego systemu teleinformatycznego umożliwiającego dynamiczne zarządzanie ruchem na sieci dróg krajowych. Realizacja tej inwestycji jest niezbędna dla utworzenia spójnego systemu zarządzania ruchem na drogach krajowych w Polsce – zapowiedziała GDDKiA.

Zakres terytorialny projektu związany jest głównie z przebiegiem korytarza sieci bazowej TEN-T Morze Adriatyckie – Morze Bałtyckie i obejmuje w przybliżeniu 1100 km dróg, co stanowi ok. 28 proc. długości sieci bazowej TEN-T na obszarze Polski. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie w kwocie ponad 123 mln euro ze środków unijnych w ramach Instrumentu „Łącząc Europę”. (wnp.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here