Gdynia ambasadorem samorządowym w Green City Accord

529

Samorząd miasta stawia na zrównoważony rozwój w zakresie ograniczenia wpływu na klimat. W marcu 2021 r. Gdynia oficjalnie dołączyła do Green City Accord jako pierwszy i póki co jedyny samorząd w Polsce i łącznie jako 25 miasto z obszaru całej Europy. W ramach tej inicjatywy pojawia się możliwość finansowania „zielonych” inwestycji, a także dostęp do wiedzy technicznej.

Plan adaptacji do zmian klimatu Miasta Gdyni do roku 2030 zakłada z kolei działania w kilku kluczowych obszarach. Jednym z nich jest dekarbonizacja transportu publicznego poprzez m. in. zakup nisko- i zeroemisyjnych autobusów (elektrycznych i wodorowych) oraz priorytet dla nisko- i zeroemisyjnego transportu publicznego.

 – W ramach tego działania miasto jeszcze w tym roku zakupi 24 nowoczesne elektrobusy wraz ze stacjami ładowania. Łączna wartość tego projektu to blisko 100 mln zł – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, podczas drugiego spotkania z cyklu „W 8 pytań dookoła miasta” organizowanego przez ULI Poland. – Gdynia zamierza także usprawnić ruch rowerowy. Głównym celem jest osiągnięcie min. 10  proc. udziału ruchu rowerowego we wszystkich podróżach ogółem. Trwają również prace nad wznowieniem działania systemu roweru miejskiego MEVO.

Z pomocą sztucznej inteligencji

Miasto już od kilku lat próbuje wykorzystać sztuczną inteligencję, głównie za pomocą systemu Tristar, który uruchomiono w 2015 r. – Monitoring miejski już teraz wykorzystuje analitykę obrazu w celu wykrywania nietypowych zachowań czy obiektów. Najważniejszym celem tego wdrożenia jest zwiększenie wykrywalności oraz zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Gdyni. Innym ciekawym narzędziem, które wykorzystuje sztuczną inteligencje jest pierwszy w Polsce miejski asystent głosowy, który wspiera automatyzację infolinii i usprawnia kontakt z magistratem. Tylko w dwóch ostatnich miesiącach 2020 roku za pomocą nowej usługi mieszkańcy Gdyni umówili blisko 14 tys. wizyt – podaje Wojciech Szczurek.

Kluczowe plany Gdyni

Miasto zamierza obejmować kolejne obszary planami miejscowymi. Pomijając obszary leśne i wód morskich, 66 proc. Gdyni pokryte jest obecnie planami.  – Zakładamy, że w ciągu najbliższych 4–5 lat pokryjemy kolejne 10 proc. – deklaruje prezydent miasta.

Wskazał też trzy najważniejsze obszary, które mają zostać nimi objęte w najbliższych latach. Pierwszy to teren o powierzchni ok. 60 ha w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, którego właścicielem w większości jest miasto. Kolejnym rejonem prac planistycznych jest obszar w dzielnicy Śródmieście, a trzecim kluczowym obszarem w tym zakresie jest teren o powierzchni 93 ha w dzielnicach Wzgórze św. Maksymiliana i Redłowo.

Prezydent Gdyni zapewnił też, że miasto będzie realizowało  wcześniej zapowiedziane inwestycje. Nie obędzie się jednak bez przesunięcia niektórych. – Opóźnimy nieco budowę miejskiego lodowiska. W pozostałym zakresie inwestycje chcemy realizować. W ramach formuły PPP będziemy z kolei szukać partnerów do realizacji parkingów buforowych wokół centrum Gdyni – zapowiada Wojciech Szczurek.

W najbliższej przyszłości nastąpi też rozbudowa Akwarium Gdyńskiego (13 nowych zbiorników wodnych i zagospodarowanie nowej przestrzeni ekspozycyjnej) – jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w mieście. Zakończenie prac planowane na połowę 2023 roku. – Pod koniec 2022 r. zakończymy też zagospodarowanie Parku Centralnego – zapewnił Wojciech Szczurek.

Władze założonej w 1926 r. Gdyni podają, że do 2045 r. może w niej mieszkać ok. 266 tys. osób – obecnie jest ok. 246 tys. Samorząd miejski nie chce jednak dopuścić do rozlewania się zabudowy podmiejskiej. – Głównym kierunkiem rozwojowym dla funkcji mieszkaniowej jest obszar tzw. Gdyni-Zachód. Prowadzone są sukcesywnie inwestycje miasta w zakresie uzbrajania terenów budowlanych – wodociągi, kanalizacja sanitarna – oraz rozbudowy infrastruktury drogowej. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat corocznie przybywa na tych terenach ponad 500 mieszkańców” – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, podczas drugiego spotkania z cyklu „W 8 pytań dookoła miasta” organizowanego przez ULI Poland.

Miasto kładzie też nacisk na uzupełnianie zabudowy w miejscach, gdzie infrastruktura już istnieje, ale z dbałością o podnoszące jakość życia przestrzeń publiczną i zieleń wokół nowych projektów. Szansą dla Gdyni jest też zagospodarowanie nabrzeża w ramach Sea City – to ponad 30 ha terenów inwestycyjnych. (propertynews.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here