Generał Józef Bem legendą za życia

157

Rok 2024 ustanowiony przez Radę Krajową Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Rokiem Pamięci gen. inż. Józefa Zachariasza Bema w 230 rocznicę urodzin bohatera trzech narodów: Polski, Węgier i Turcji, obfituje w liczne wydarzenia. Epizody z życia wybitnego Polaka przypomniano podczas uroczystego koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, zorganizowanego 19 kwietnia w Warszawskim Domu Technika, w partnerstwie z Centralną Biblioteką Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Partnerem Honorowym wydarzenia był Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Ambasador Nadzwyczajna i Pełnomocna Węgier w Polsce Jej Ekscelencja Orsolya Zsuzsanna Kovacs.

Generał inż. Józef Bem stał się legendą jeszcze za swojego życia. Męstwu i sławie uczestnika kampanii napoleońskiej, Powstania Listopadowego i Wiosny Ludów, poświęcano poematy, wiersze i pieśni, które również znalazły się w repertuarze uroczystego koncertu pod dyrekcją majora Mariusza Żelazka i porucznik Zofii Gus- Sobczyk. W roli solistów wystąpili Piotr Rafałko, tenor i Bogumiła Dziel-Wawrowska, sopran.

Witając dostojnych gości uczestniczących w uroczystym koncercie Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT zaznaczyła jak ważną postacią dla ruchu stowarzyszeniowego techników i inżynierów był gen. inż. Józef Bem, twórca technik rakietowych w wojsku polskim. – To od założonego przez niego w Paryżu, w 1835 r. Towarzystwa Politechnicznego Polskiego datuje się blisko 190-letnia historia i tradycje, których spadkobierczynią jest Naczelna Organizacja Techniczna i sfederowane w niej Stowarzyszenia Naukowo-Techniczne, wspomniała prezes Federacji.

W liście okolicznościowym wystosowanym do uczestników uroczystości, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz napisał m.in.: „ Życiorys generała inż. Józefa Bema jest z jednej strony świadectwem sytuacji naszego narodu pod zaborami, kiedy walka z bronią w ręku nie przynosiła upragnionej niepodległości, a patrioci spotykali się z represjami, ale z strony drugiej jest to historia człowieka wielu talentów, która mogłaby posłużyć za scenariusz filmu fabularnego. Józef Bem łączył w sobie zdolności techniczne, umiejętność dowodzenia oddziałami wojskowymi, determinację w dążeniu do wyznaczonych celów oraz oddanie ojczyźnie i umiłowanie wolności. To połączenie sprawiło, że zapisał się trwale na kartach historii Polski, Węgier i Turcji, a być może także całej Europy.

Wicepremier podziękował prezes Ewie Mańkiewicz – Cudny za uczczenie pamięci generała w 230 rocznicę jego urodzin, która jest świadectwem znaczenia tej wybitnej postaci dla dziejów Polski. Zaznaczył, że wiele środowisk i grup zawodowych troszczy się o pamięć generała Bema. Żołnierze Wojska Polskiego widzą w nim ojca nowoczesnych wojsk rakietowych i utalentowanego dowódcę, zaś inżynierowie zdolnego wynalazcę oraz jednego z inicjatorów zrzeszania się twórców techniki. Dla wszystkich Polaków generał Józef Bem jest symbolem patriotyzmu, służby ojczyźnie oraz walki „Za wolność waszą i naszą”. Dzięki takim działaniom jako obchody Roku Bema, organizowanym przez FSNT NOT, wiedza o jego dokonaniach i dziejach życia będzie się rozpowszechniać.

Za ustanowienie Roku 2024 przez Radę Krajową Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Rokiem Pamięci gen. inż. Józefa podziękował również prezes Ewie Mańkiewicz-Cudny minister nauki Dariusz Wieczorek w swoim liście okolicznościom.

Wiedza o wybitnym Polaku przeplatana była w czasie uroczystego koncertu z wykonywanymi utworami, które nawiązywały do młodości Józefa Bema, wojny pod sztandarami Polski i Francji, służby wojskowej i jego pracy w Królestwie Polskim i w Galicji, bohaterskim udziale w Powstaniu Listopadowym, a także  pracy generała na emigracji  i służbie na obcej Ziemi. Wrażenia muzyczne połączone z wiedzą o tym wybitnym Polaku spełniły ważną rolę edukacyjną w upowszechnianiu męstwa genialnego stratega, poligloty, patrioty i rycerza wolności. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here