Geotermia jako narzędzie skutecznej walki ze smogiem. Inauguracja projektu „Laboratorium Pyrzyce”

1242

Wypracowanie w Pyrzycach modelowego programu wykorzystania zasobów geotermalnych jako narzędzia wsparcia lokalnej społeczności w walce z niską emisją jest celem porozumienia zawartego między NFOŚiGW, spółką Geotermia Pyrzyce, gminą Pyrzyce, WFOŚiGW w Szczecinie oraz pełnomocnikiem premiera ds. programu „Czyste Powietrze”. Dokument, inaugurujący projekt „Laboratorium Pyrzyce”, podpisano 14 listopada w Dniu Czystego Powietrza.

Wnioski i rekomendacje z projektu realizowanego w Pyrzycach – zawierające również propozycje zmian przepisów prawa wspierających wykorzystanie zasobów geotermalnych dla potrzeb wsparcia lokalnych systemów ciepłowniczych – trafią do administracji rządowej i samorządowej.

– W lutym ubiegłego roku w Kancelarii Premiera inaugurowaliśmy program „StopSmog”, w ramach którego uruchomiono projekt „Laboratorium Skawina” mający na celu wypracowanie najlepszych narzędzi współpracy rządu i samorządu terytorialnego wspierających ocieplenie domów i wymianę starych kotłów przez osoby ubogie energetycznie. Dzisiaj uruchamiamy „Laboratorium Pyrzyce”, którego celem jest zbadanie w jaki sposób można wykorzystać odnawialne bogactwo naturalne, jakim jest geotermia oraz korzystającą z tego zasobu lokalną ciepłownię, dla potrzeb skutecznej walki z niską emisją – zapowiada współpracę pięciu sygnatariuszy porozumienia prezes NFOŚiGW i pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” Piotr Woźny.

Konkretne, punktowe rozwiązania stosowane w miejscowościach borykających się ze smogiem przynoszą realne efekty, czego najlepszym przykładem jest Kraków, który zaczął odnosić zwycięstwa w walce ze smogiem. Od września tego roku w stolicy Małopolski obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Dzięki temu, mimo pierwszych przymrozków, czujniki jakości powietrza zachowały zielony kolor, podkreśla Piotr Wożny. – Z roku na rok ta poprawa będzie jeszcze bardziej odczuwalna wraz z sukcesywną likwidacją tzw. kopciuchów w gminach krakowskiego obwarzanka.

O tym jak pomocna może być geotermia w walce ze smogiem może świadczyć to, że dzięki aktywności innej spółki portfelowej Funduszu – Geotermia Podhalańska dostarcza ok. 40 proc. ciepła wykorzystywanego w Zakopanem, które jeszcze w 2016 r. figurowało na liście 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie.

Podpisane 14 listopada w Pyrzycach porozumienie przewiduje powołanie przez sygnatariuszy zespołu roboczego, którego zadaniem będzie opracowanie w ciągu miesiąca mapy drogowej działań mających na celu znaczące ograniczenie, a docelowo – likwidację niskiej emisji na terenie gminy Pyrzyce.

Kluczowym narzędziem dla realizacji tego zamierzenia będą zasoby i potencjał spółki Geotermia Pyrzyce, której udziałowcami są NFOŚiGW, WFOŚiGW w Szczecinie oraz gmina Pyrzyce. Pyrzycka spółka jest firmą o ponad 20-letnim doświadczeniu w eksploatacji wód geotermalnych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Stosuje innowacyjne metody na skalę światową, np. super miękkie kwasowanie, które zapobiega zjawisku kolmatacji i zyskało międzynarodowe uznanie oraz nagrodę specjalną Komisji Europejskiej w roku 2015. Produkcja ciepła w pyrzyckiej Geotermii jest oparta na wykorzystaniu gorących wód, czerpanych z głębokości 1640 metrów, o temperaturze 64°C.

Poza zobowiązaniem do wspólnego opracowania mapy drogowej likwidacji niskiej emisji w Pyrzycach dzięki zasobom geotermalnym, strony porozumienia ustaliły wsparcie doradcze NFOŚiGW dla gminy w postaci szkoleń dla energetyków gminnych oraz wspólne działania edukacyjne. Doświadczenia z „Laboratorium Pyrzyce” będą niezwykle pomocne przy doskonaleniu programów walki z niską emisją oraz wszelkich systemów wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w transformacji energetycznej ich lokalnych systemów ciepłowniczych. (NFOŚiGW)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here