Gigantyczna inwestycja Google’a w Polsce

611

Firma Google uruchomiła w połowie kwietnia region Google Cloud Warszawa, czyli sieć lokalnej infrastruktury obliczeniowej, z której będą mogły korzystać polskie firmy. To jedyna tego typu inwestycja, którą amerykański gigant uruchamia w tym roku w Europie. Szacowana na niemal 2 mld dolarów inwestycja ma zapewnić lepszą jakość i zgodność z prawem usług chmurowych dla firm i instytucji nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy Środkowo Wschodniej. Od zapowiedzi powstania nowego regionu do jego uruchomienia upłynęło półtora roku.

Nowy region składa się z umieszczonych w Polsce centrów danych, które zapewniają szybsze działanie chmury oraz jej zgodność z polskim otoczeniem prawnym. Podobną inwestycję realizuje w Polsce Microsoft. W sumie Google i Microsoft inwestują w regiony chmurowe w Polsce około 3 mld dolarów.

Polski region składa się z trzech, niezależnie od siebie działających centrów danych. Warszawski region stanowi siódmą lokalizację infrastruktury przetwarzania danych Google w Europie. W sumie w infrastrukturę techniczną w Europie Google zainwestował już od 2007 roku ponad 15 mld euro.

Google Cloud Warszawa ma być wsparciem cyfrowej transformacji dla firm z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Ma przyspieszyć też rozwój inicjatyw startupowych i umożliwić globalną ekspansję firmom Digital Natives.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here