Granty Interwencyjne NAWA

1425

Do zadań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) należy wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Granty Interwencyjne NAWA to najnowszy program  działającej od trzech lat rządowej agencji, podległej MNiSW. Program przewiduje wsparcie  dla działań międzynarodowych zespołów badawczych lub mobilności międzynarodowej naukowców, podejmowanej w reakcji na ważne, nagłe i nieprzewidziane zjawiska o konsekwencjach globalnych lub istotnych regionalnie.

„Zależy nam na dofinansowywaniu projektów o przełomowym, międzynarodowym charakterze i jasno sprecyzowanym celu badawczym. Ich realizacja umożliwi naukowcom zebranie danych, zdobycie nowej wiedzy, zbadanie efektów i znaczenia ekstremalnego zjawiska lub wydarzenia w najszybszym możliwym terminie po jego wystąpieniu, a także rozwinie współpracę międzynarodową naukowców” – wyjaśniła dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska, cytowana w komunikacie przesłanym PAP. Jak zaznaczono w komunikacie, chodzi o zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze.

Wnioski o granty mogą składać polskie jednostki nauki i szkolnictwa wyższego. Grant będzie wynosił do pół miliona złotych na jeden projekt naukowy, trwający od 3 do 12 miesięcy. Wspierane będą projekty, które nie mogą uzyskać dofinansowania w ramach innych istniejących mechanizmów finansowania.

Granty Interwencyjne NAWA będą przyznawane w trybie ciągłym do 31 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania budżetu programu, który wynosi 1,5 mln zł. NAWA podała, że ocena złożonego wniosku odbywać się będzie w ciągu 30 dni, aby naukowcy mogli jak najszybciej przystąpić do realizacji projektów.

W ramach programu mogą być finansowane m.in. wynagrodzenia osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu, mobilność naukowców oraz ewentualne ekspertyzy. Możliwe są także wydatki związane z nawiązaniem efektywnej łączności zdalnej czy dostępu do specjalistycznej aparatury. (PAP)

Ogłoszenie oraz szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie www.nawa.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here