Polska jest w czołówce krajów z najszybciej starzejącym się społeczeństwem. W ciągu kilku najbliższych dekad co dziesiąty Polak będzie miał powyżej 80 lat. Wskazują na to statystyki GUS. Za tą prognozą nie podąża niestety, rozwój publicznych usług opiekuńczych, pielęgnacyjnych, medycznych i rehabilitacyjnych. Taką rolę przejmują na siebie prywatni inwestorzy. Za dwa miesiące w Otwocku – Soplicowie rusza wzorcowy ośrodek holistycznej opieki nad osobami z demencją i problemami neurologicznymi. Centrum ORIGIN Otwock wyposażone będzie w najnowocześniejszy na świecie specjalistyczny sprzęt do kompleksowej rehabilitacji pensjonariuszy i pacjentów z demencją oraz ze schorzeniami neurologicznymi.
O modelowej działalności ośrodka rozmawiamy z architektem Krzysztofem Jacuńskim, współzałożycielem, udziałowcem i prezesem ORIGIN Polska.
– Co Pana skłoniło do inwestowania w budowę Centrum ORIGIN Otwock?
– Przez wiele lat byłem inwestorem i deweloperem na rynku nieruchomości. Budowaliśmy centra handlowe, biura i trochę mieszkań w Polsce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W pewnym momencie miałem już tego dość. Mój austriacki kolega z tej samej branży zaproponował, żebyśmy spojrzeli na rynek senioralny w Europie, bo to jest przyszłość. Jak zagłębiłem się w tę problematykę to statystyki mnie przeraziły. Europa się bardzo starzeje, a Polska jest w czołówce tych krajów. Kiedy przyglądaliśmy się różnym obiektom senioralnym, zwłaszcza na terenie Polski, zobaczyłem ogrom ludzkiego cierpienia, bólu i samotności. Zacząłem wtedy patrzeć na ten rynek emocjonalnie, a nie tylko biznesowo. Pierwszym wnioskiem z wizyt w ośrodkach jakie odwiedziłem w Polsce i innych krajach europejskich było to, że aby taki ośrodek funkcjonował dobrze musi być prowadzony przez profesjonalnego operatora. Poznałem takiego fachowca w Niemczech, który wyraził zainteresowanie wejściem na rynek polski, ale do współpracy nie doszło. Zraziłem się, ponieważ ten operator o pensjonariuszach mówił przedmiotowo. Nie używał słowa człowiek, tylko miejsce, albo łóżko. Na szczęście wkrótce znalazłem odpowiedniego operatora w Kanadzie, który swoich pensjonariuszy traktuje z wielkim szacunkiem, profesjonalnie i z doskonałymi rezultatami. Podjęliśmy współpracę.
– Jak szybko dał się przekonać do wejścia na rynek polski?
– Już w czasie naszej pierwszej rozmowy podjąłem decyzję o współpracy z Neilem Prashad, który jest twórcą uznanej w Kanadzie marki ORIGIN. Od ponad 30 lat prowadzi tam swoje ośrodki na bardzo wysokim poziomie. Zanim jednak Neil Prashad zdecydował się na wejście ze swoją marką do Polski bardzo dokładnie przeanalizował nasz rynek. Sprawdził statystyki, które pokazują, że prawie 5,5 mln Polaków przekroczyło już 65 rok życia. Zaledwie 80 tys. miejsc w ośrodkach opieki to zdecydowanie za mało. Idea stworzenia w naszym kraju sieci placówek nowej generacji, według kanadyjskich standardów opieki, spotkała się z jego aprobatą i został współzałożycielem oraz udziałowcem ORIGIN Polska. Wybraliśmy Otwock na budowę referencyjnego ośrodka ze względu na świetną lokalizację, atrakcyjne położenie wśród sosnowych lasów, bliskość Warszawy oraz przedwojenne tradycje miasta jako uzdrowiska.
– Czy ośrodki ORIGIN w Polsce będą działały na zbliżonych zasadach do kanadyjskich?
– Nie można dokładnie przenieść kanadyjskiego modelu. Tam są zupełnie inne realia, dlatego do Polski przeszczepiliśmy tylko tę część, która dotyczy standardów i jakości usług, metod terapeutycznych, podejścia do opieki oraz sposobu wyboru i treningu personelu.
– Jakie usługi świadczyć będzie Centrum ORIGIN w Otwocku?
– Centrum składa się z dwóch oddzielnych działów – Opieki Demencyjnej oraz Rehabilitacji Neurologicznej. Opieka demencyjna to olbrzymi problem, zarówno dla chorego jak i jego rodziny. Bez profesjonalnego przygotowania i wiedzy, bardzo trudno poradzić sobie np. z chorym na Alzheimera, bo nieświadomie można takiej osobie zaszkodzić zamiast pomóc. W naszym ośrodku dla osób z demencją przygotowaliśmy specjalne programy opiekuńcze i terapeutyczne. W prywatnym parku otaczającym nasz budynek tworzymy też oddzielny ogród demencyjny gdzie pensjonariusze będą mogli zajmować się roślinami i korzystać z dobrodziejstw pięknej przyrody. W części dotyczącej rehabilitacji neurologicznej będziemy prowadzili kilkanaście specjalistycznych programów rehabilitacyjnych. Są wśród nich programy rehabilitacyjne dla osób po przebytych udarach i urazach mózgu lub chorobach neurologicznych, również dzieci. W Centrum prowadzone też będą prace badawcze, będziemy współpracować z naukowcami, lekarzami i fizjoterapeutami nie tylko z Polski, ale też ze świata. Podpisaliśmy już pierwszą umowę o współpracy ze producentem robotycznego sprzętu rehabilitacyjnego, firmą badawczo- produkcyjną Motorika. Na mocy porozumienia nasze Centrum w Otwocku stanie się ośrodkiem referencyjnym dla Motoriki m.in. ich sprzętu do reedukacji chodu dla osób do udarach, ciężkich urazach odniesionych w wyniku wypadków. Oznacza to, że w Centrum w Otwocku będą się odbywały międzynarodowe seminaria i konferencje. Podobne porozumienia są przygotowywane z innymi firmami.
– Osoby z chorobą Alzheimera mogą żyć samodzielnie, czy powinny przebywać pod stałą opieką?
– To zależy od zaawansowania choroby. Na pewno w jakimś momencie rodzina musi podjąć decyzję o powierzeniu takiej osoby profesjonalnej opiece. Kontynuacja opieki w warunkach domowych stanie się zbyt niebezpieczna nie tylko dla osoby chorej, ale też dla jej rodziny. Może negatywnie wpływać na ich zdrowie fizyczne i psychiczne, bo to jest bardzo trudne zadanie.
– Co zatem Centrum ORIGIN Otwock może zaoferować takim rodzinom?
– Jesteśmy w stanie pomóc przy świadczeniu opieki sprawowanej przez rodzinę w domu chorego, doradzając jej jak ma postępować w przypadku okresowego nasilania się tej choroby. Potrafimy wskazać moment kiedy opieka domowa nie powinna być już kontynuowana. Rodzina będzie wówczas mogła przenieść taką osobę do wcześniej wybranego ośrodka opieki, niekoniecznie ORIGIN. Mamy w Centrum w Otwocku specjalne mieszkanie treningowe, gdzie nie tylko uczymy samodzielności osoby po amputacjach, ale sprawdzamy też ewaluację samodzielności chorego na Alzheimera.
– Idea mieszkania treningowego jest bardzo interesująca. Na czym dokładniej polega jego funkcjonowanie?
– Jest to miejsce gdzie przygotowuje się osoby do samodzielnego funkcjonowania po amputacjach z powodu choroby czy wypadku. Taka osoba musi się przecież nauczyć jak samodzielnie funkcjonować, ubrać się, przygotować posiłek, dbać o higienę itd. W tym mieszkanku zespół specjalistów będzie taką osobę przez kilka dni trenował, pomagając jej wrócić do samodzielności. Drugą bardzo ważną funkcją takiego mieszkania, jak wspomniałem jest ewaluacja możliwości samodzielnego funkcjonowania osoby z zaawansowaną demencją i stwierdzenie możliwych zagrożeń. Przeprowadzone przez specjalistów teksty i seria ćwiczeń w tym mieszkaniu będą służyły do określenia stopnia rozwoju choroby. Rodzina otrzyma raport i szczegółowe wytyczne jak postępować i od kiedy zapewnić już całodobową opiekę.
– Z pana wyjaśnień wynika, że ORIGIN nie koncentruje się tylko na seniorach.
– Dokładnie tak jest. Nasze usługi rehabilitacji neurologicznej w Otwocku, a w przygotowywanym ośrodku w Krakowie rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej adresujemy do wszystkich grup wiekowych, również dzieci. Z naszych urządzeń m.in. najnowszej generacji komory hiperbarycznej, kriosauny, fali uderzeniowej czy bieżni antygrawitacyjnej, umożliwiającej trening biegowy przy odciążeniu masy ciała nawet o 80 procent, będą mogły korzystać osoby ze wszystkich grup wiekowych w systemie pobytowym i ambulatoryjnym. W weekendy będziemy też oferowali specjalny program rewitalizacji dla kolokwialnie mówiąc „podładowania akumulatorów”. Naszą ideą jest umożliwienie wszystkim lepszego starzenia się, a to możemy osiągnąć dbając o swoje zdrowie również stosując system „wczesnego ostrzegania”. Nasi specjaliści są w stanie ostrzec, że trzeba zająć się swoim przeciążonym kręgosłupem, nieprawidłowym chodem czy drobnymi bólami szyi, gdyż za jakiś czas, te często ignorowane objawy, mogą przerodzić się w poważny problem. Chcemy również pomagać w powrocie do zdrowia wszystkim, którzy tego potrzebują. Szczegóły dotyczące programów rehabilitacyjnych, prewencyjnych i naszego nowoczesnego sprzętu są dostępne na stronie www.originpolska.com . Zachęcamy do odwiedzenia naszego Centrum ORIGIN Otwock, które rusza już w październiku.
Dziękuję za rozmowę
Z Krzysztofem Jacuńskim, współzałożycielem, udziałowcem i prezesem ORIGIN Polska rozmawiała Jolanta Czudak.
Jestem żywo zainteresowana tematem, bo szukam dobrego miejsca dla siostry. Zbieram opinie o różnych domach opieki i ośrodkach. W ostatnich dniach usłyszałam, że ten nowy ośrodek ORIGIN w Otwocku jest właśnie w trakcie przejmowania przez inną firmę, która ma już kilka domów opieki, gdzie miało być najlepiej a jest tak sobie. Jeśli z tym przejęciem to prawda, to szkoda, bo w Polsce jest ogromnie wiele do zrobienia odnośnie jakości opieki względem potrzeb konkretnej, pojedynczej osoby.