Homo bodoensis – brakujące ogniwo w ewolucji człowieka

2147

Wiedza o ewolucji człowieka jest dużo większa, niż kiedykolwiek wcześniej. To sprawia, że badacze częściej podejmują próby rewidowania dawnych odkryć. Międzynarodowy zespół naukowców ustanowił nowy gatunek człowieka – Homo bodoensis, który mógł pojawić się 600 tys. lat temu w Afryce. Nowo nazwani przodkowie do tej pory byli znani pod innymi nazwami gatunkowymi, ale ta zmiana może pomóc lepiej zrozumieć ewolucję człowieka.

Odkrywanie drzewa genealogicznego Homo sapiens nie należy do prostych zadań. Nauka zna przypadki, w których „powoływano do życia” nowe gatunki naszych przodków jedynie na podstawie pojedynczych znalezisk – np. kości żuchwy czy czaszki. Niewielkie różnice w anatomii  wystarczyły, aby uznać, że szczątki należą do zupełnie nowego gatunku.

Badacze dysponują obecnie o wiele bardziej zaawansowanymi technikami, pozwalającymi nawet na badanie prehistorycznego DNA. W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali znane skamieniałości szczątków hominidów, datowane na 774 tys.–129 tys. lat temu (okres znany jako środkowy plejstocen, obecnie nazywany chibanianem). Skamieniałości te najczęściej były przypisywane do jednego z dwóch gatunków: Homo heidelbergensis lub Homo rhodesiensis.

Homo bodoensis zastąpi inne gatunki

Homo heidelbergensis to gatunek znany także jako człowiek heidelberski, człowiek ze Swanscombe lub człowiek z Boxgrove. Uznawany jest za formę pośrednią pomiędzy Homo erectus a neandertalczykiem i Homo sapiens. Uważa się, że pojawił się 600 tys. lat temu w Afryce.

Z kolei Homo rhodesiensis to nazwa hominida, którego czaszkę znaleziono w kopalni żelaza i cynku w Rodezji Północnej w 1921 roku. Szacuje się, że występował ok. 300–120 tys. lat temu na terenach dzisiejszej Zambii. Także analizy wielu skamieniałości z Azji Wschodniej sugerują, że nie powinny być one nazywane Homo heidelbergensis. Wskazują na to widoczne różnice anatomiczne między skamieniałościach z Azji i Europy, które do tej pory uważano za należące do jednego gatunku.

Co więcej, szczątki praludzi ze środkowego plejstocenu znajdowane w Afryce często są przypisywane równocześnie do H. heidelbergensis i H. rhodesiensis. Autorzy nowego badania uważają więc, że drugi z gatunków można „wymazać”. Tym bardziej, że i tak nigdy nie był powszechnie akceptowany w nauce.

Autorzy nowego badania uważają, że zarówno H. heidelbergensis, jak i H. rhodesiensis powinni zostać wykreśleni z naszego drzewa genealogicznego. Najnowsze dowody DNA wykazały bowiem, że niektóre pochodzące z Europy skamieniałości zostały błędnie przypisane do H. heidelbergensis, a w rzeczywistości pochodziły od wczesnych neandertalczyków.

Homo bodoensis bezpośredni przodek Homo sapiens

Aby uporać się z tym „terminologicznym zamieszaniem”, naukowcy zaproponowali wprowadzanie do systematyki nowego gatunku – Homo bodoensis. Nazwa pochodzi od liczącej 600 tys. lat czaszki, którą w 1976 roku znaleziono w Bodo w Etiopii. Nowa nazwa obejmowałaby wiele skamieniałości wcześniej zidentyfikowanych jako H. heidelbergensis lub H. rhodesiensis.

Naukowcy sugerują, że H. bodoensis był bezpośrednim przodkiem Homo sapiens i był częścią innej gałęzi drzewa genealogicznego niż ta, z której wywodzili się neandertalczycy i denisowianie.  Zgodnie z nową klasyfikacją, H. bodoensis będzie opisywał większość środkowoplejstoceńskich ludzi z Afryki i niektórych z południowo-wschodniej Europy, podczas gdy wielu z tego ostatniego kontynentu zostanie przeklasyfikowanych jako neandertalczycy.

– Nie  przepisujemy historii ewolucji człowieka na nowo. Zamiast tego staramy się uporządkować zmienność obserwowaną wśród starożytnych ludzi w sposób, który umożliwi dyskusję, skąd pochodzili i co reprezentowali. Te różnice mogą pomóc nam zrozumieć interakcje, jakie zachodziły między gatunkami – mówi współautorka badań, Mirjana Roksandic.

Około 600 tys. lat temu ludzkość podzieliła się na dwie grupy. Jedna została w Afryce, druga ruszyła mostem lądowym do Azji i Europy. Tymi wędrowcami byli neandertalczycy, Homo neanderthalensis. Nie byli naszymi przodkami, ale przez wiele pokoleń żyli równolegle z nimi jak dwie gałęzie wyrastające z jednego drzewa. Współczesne odkrycia z dziedziny biologii i paleontologii pokazują, że jedna zawzięcie walczyła z drugą. Badacze znaleźli  na to dowody. Neandertalczycy i ludzie toczyli krwawą wojnę przez 100 tys. lat.

Źródło: Evolutionary Anthropology: Issues News and Reviews.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here