Gustaw Arnold Fibiger III Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza

1657

Kalisz pamięta o ludziach którzy kochali i tworzyli to miasto, jego potęgę przemysłową i  aktywnie włączali  się w  życie lokalnej społeczności. Uroczysta sesja Rady Miasta poświęcona  była wybitnym postaciom, które rozsławiły Kalisz w kraju i na świecie. Ustanowiony przed kilkoma miesiącami rok  2020 –  Rokiem Rodziny Fibigerów, był okazją do  wręczenia 18 września, tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Kalisza  śp. Gustawowi Arnoldowi Fibigerowi III. Właściciel i dyrektor Kaliskiej Fabryki Fortepianów Calisia był wybitnym konstruktorem tych instrumentów, twórcą 21 modeli pianin, a także założycielem Technikum Budowy Fortepianów, jednej z trzech takich placówek na świecie.  Honorowy tytuł odebrały  obecne na uroczystości Elwira Fibiger i Ewa Fibiger-Bielska, córki zasłużonego dla miasta wielkiego mistrza.

– Instrumenty sygnowane marką „Arnold Fibiger” były i pozostają synonimem najwyższej jakości i klasy – zaznaczył w swoim wystąpieniu Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. – Prezentowano je i nagradzano na wystawach światowych, przez co rozsławiły nie tylko Kalisz, ale cały kraj.  Zasłużony dla miasta ród Fibigerów, większości Kaliszan kojarzy się z fabryką, w której produkowano słynne na cały świat fortepiany i pianina, ale do rodziny należały też przedsiębiorstwa działające w innych branżach.

Gustaw Arnold III Fibiger, ostatni właściciel firmy, założył w 1954 r. jedyne w Europie i jedno z trzech na świecie, Technikum Budowy Fortepianów, które od 1989 r. nosi imię patrona i  działa z powodzeniem do dnia dzisiejszego.  Kształci kolejne pokolenia konstruktorów i stroicieli fortepianów oraz pianin.  Uczniowie uczą się praktycznej nauki zawodu, m.in. w zakładach produkujących fortepiany, pianina na terenie Kalisza. Znajdują zatrudnienie w renomowanych firmach świadczących usługi w tym zakresie w kraju, a także za granicą.

– Jest to ponadczasowa spuścizna zasłużonego dla Polski rodu. Popularyzacja twórczego dorobku i uhonorowanie pokoleniowych dokonań było podstawą do ustanowionego przez radę i władze miasta,  2020 roku w Kaliszu – Rokiem Obchodów Rodziny Fibigerów i przyznania Gustawowi Arnoldowi Fibigerowi III, najwyższego miejskiego wyróżnienia – tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Kalisza – podkreślił Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza .

Dziękując władzom miasta i całej radzie za to zaszczytne wyróżnienie, Ewa Fibiger-Bielska przytoczyła wzruszający fragment znalezionych w  dokumentach rodzinnych zapisków mamy, skierowany do uczniów Technikum Budowy Fortepianów:, „Byli wielcy pianiści Chopin, Paderewski, Rubinstein  i wielu innych wybitnych, i był mój mąż, Gustaw Arnold Fibiger, skromny człowiek. Kochał muzykę. Pasją jego życia były instrumenty, fortepiany i pianina, Tworząc je sprawiał, że muzyka ma charakter ponadczasowy. Dawał radość innym. Jego życie to piękna karta, pełna miłości, i głębokiej etyki. Jako nauczyciel młodzieży,  przekazywał jej swój wielki entuzjazm. Życzę młodzieży, aby zdobywając ten piękny zawód, przejęła i kontynuowała dzieło całego życia mojego męża, Irena Fibiger.

Kończąc swoje wystąpienie Ewa Fibiger-Bielska dodała, „w głębi serca zawsze liczyłam na to, że nadejdzie kiedyś taki czas, że mój tata zostanie doceniony.  Szkoda, że nie doczekał tej chwili, ani on, ani moja mama, która przez całe życie z pełnym oddaniem i miłością go wspierała. Jestem bardzo wzruszona, a jednocześnie niezmiernie dumna, że mój tata całe swoje życie poświęcił Kaliszowi, budowie instrumentów, fabryce, technikum i naszej rodzinie, którą bardzo kochał.

W czasie uroczystej sesji tradycyjnie zostały przyznane też wyróżnienia: Honorowy Przyjaciel Kalisza oraz Odznaki Honorowe Miasta Kalisza. (JC)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here