Huby sztucznej inteligencji powstaną w Polsce

1360

Firma Hanson Robotics z Hongkongu, która stworzyła  humanoidalnego robota Sophia rozważa możliwość prowadzenia swojej działalności w Polsce i stworzenia tu hubu związanego z etyczną sztuczną inteligencją. Przemawia za tym rozwój  robotyki i sektora AI w naszym kraju oraz ceniona w świecie kreatywność polskich inżynierów.  – W  uruchomionym w Polsce centrum badawczo-rozwojowym moglibyśmy kontynuować   prace nad rozwojem technologii służących człowiekowi, w tym humanoidalnych robotów wchodzących w interakcje z ludźmi  –  prognozował David Hanson prezes firmy Hanson Robotics, który był gościem debaty poświęconej sztucznej inteligencji, zorganizowanej w Ministerstwie Rozwoju.

Możliwość rozwijana w Polsce hubów sztucznej inteligencji zyskuje na strategicznym znaczeniu w świetle polityki Komisji Europejskiej, która w  tworzonej strategii cyfrowej planuje przeznaczenie znaczących środków na rozwój AI. W przypadku programu „Horyzont Europa” Komisja zaproponowała zainwestowanie 15 mld euro w klaster „Technologie cyfrowe, przemysł i przestrzeń kosmiczna”, przy czym AI jest kluczowym obszarem działania, który będzie wspierany.

– Polska jest miejscem pełnym utalentowanych informatycznie osób. To nasz niewątpliwy kapitał. Z tego powodu staliśmy się zagłębiem outsourcingowym. Z całą pewnością jednak taki stan rzeczy nie wyczerpuje naszych ambicji. Chcemy, aby w Polsce tworzona była unikalna wartość intelektualna w obszarze AI. Czas na to, aby stać się twórcą, a nie odbiorcą innowacji. Dlatego zabiegamy o to, aby centra kompetencyjne powstawały w Polsce i były katalizatorami współpracy biznesu z nauką.Staramy się również animować mniejsze rodzime firmy do sięgania po ścieżki rozwojowe związane z AI. Służą temu takie programy akceleracyjne jak ScaleUp – zaznaczyła podczas spotkania minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.   

Polski rząd stoi na stanowisku, że aby utrzymać wysoki wzrost gospodarczy i zniwelować dystans rozwojowy w stosunku do najzamożniejszych krajów UE, należy zwiększać produktywność naszej gospodarki za pomocą automatyzacji i wykorzystania algorytmów opartych o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.

Wizje rozwoju zastosowania sztucznej inteligencji są analizowane podczas  cyklicznych debat pod patronatem Ministerstwa Rozwoju. Mają odpowiedzieć m.in. na pytania: czy Polska ma szansę stać się ośrodkiem rozwoju technologii i kompetencji związanych z zastosowaniem sztucznej inteligencji, w jaki sposób nauka i przemysł mogą skorzystać na eksplozji technologii AI, a także czy uda nam się wypracować właściwe wywarzone podejście etyczne do użycia AI.

Dyskusje na temat sztucznej inteligencji dotyczyły także prac nad Krajową Strategią Rozwoju AI oraz takich dokumentów jak: ogłoszony przez Komisję Europejską w lutym A European Strategy for Data,  White Paper On Artificial Intelligence – A European approach to excellence and trust czy Biała Księga Sztucznej Inteligencji.  Jednym z wątków dyskusji o sztucznej inteligencji był jej wymiar etyczny. Minister Emilewicz  zauważyła, że lęk spowodowany wyobrażeniem o sztucznej inteligencji jako siły nieprzyjaznej człowiekowi stanowi wielkie wyzwanie.

– Cieszę się, że możemy być gospodarzem dyskusji, podczas których analizujemy odpowiedzi na pytania o to jakie tworzyć warunki, aby rozwijać potencjał niesiony przez sztuczną inteligencję w sposób godny naszego zaufania i wspierający ludzkość w wyzwaniach, które przed nią stoją – konkluduje minister Emilewicz. Współorganizatorem debat była Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.(info)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here