Fałszywe witryny internetowe do wyłudzania danych

1566

Lawinowo rośnie liczba fałszywych stron internetowych, które służą do wyłudzenia danych w ramach cyberataków z użyciem techniki phishingu.  W pierwszym kwartale 2020 r. ich liczba wzrosła o 350 proc. – poinformował dyrektor ONZ ds. przeciwdziałania terroryzmowi Władimir Woronkow. Cytowany przez agencję Associated Press zwrócił uwagę, że wiele fałszywych witryn wykorzystywanych przez hakerów do phishingu obiera za cel podmioty z branży medycznej, m.in. szpitale i systemy teleinformatyczne dla ochrony zdrowia, co wpływa na zakłócanie ich pracy w szczególnie trudnym czasie pandemii COVID-19.

Ponadto, jak stwierdził Woronkow przed Radą Bezpieczeństwa ONZ, wzrost liczby stron wykorzystywanych do phishingu wpisuje się w szerszą tendencję rosnącego natężenia cyberprzestępczości widocznego w ostatnich miesiącach. Zdaniem urzędnika, ONZ i światowi eksperci do tej pory nie oszacowali jeszcze całkowicie „wpływu i konsekwencji pandemii na stan pokoju i bezpieczeństwa na świecie, a w szczególności na zorganizowaną przestępczość i terroryzm”.

Wnioski dyrektora były prezentowane w wystąpieniu podczas Wirtualnego Tygodnia Przeciwdziałania Terroryzmowi, który ONZ zorganizowało w ubiegłym miesiącu. W organizowanych online spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele 134 krajów, a także 88 organizacji obywatelskich i sektora prywatnego, 47 organizacji międzynarodowych i regionalnych, a także 40 instytucji działających w strukturach ONZ.

Dyrektor ds. przeciwdziałania terroryzmowi stwierdził, że dyskusje prowadzone w ramach spotkań pozwalają wnioskować, iż państwa członkowskie ONZ są skupione na „radzeniu sobie z kryzysem zdrowotnym i humanitarnym wywołanym przez COVID-19”. Woronkow zachęcił uczestników rozmów, by nie zapominali jednocześnie o zagrożeniu, jakie stwarza terroryzm.

„W wielu regionach świata terroryści wykorzystują lokalne trudności i słabość administracji dla przegrupowania się i odzyskania kontroli” – ostrzegł dyrektor ONZ. Jak dodał, pandemia koronawirusa może przełożyć się na wzrost ekstremizmu i terroryzmu przede wszystkim przez uwypuklenie nierówności i wzmożenie lokalnych konfliktów. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here