Hydropolis – wodny świat dla każdego

1031

Multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw – podkreślają twórcy wrocławskiego centrum poświęconego wodzie. Goście mogą poznać teorie związane z naturą wody, jej początkami na Ziemi, tajemnice głębin, a także wodną inżynierię, czy rolę wody w religiach i filozofiach.

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Instytucja. To unikatowe centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – powszechna, pozornie zwyczajna, ale tak naprawdę niezwykła substancja, z którą każdy z nas styka się na co dzień, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z jej istoty.

Na odwiedzających czekają technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki, modele i dotykowe ekrany otwierające drogę do wiedzy. Goście poznają wodę przede wszystkim z naukowego punktu widzenia. Mogą lepiej zrozumieć jej fizyczne i chemiczne właściwości (które wcale nie są proste i oczywiste), teorie na temat początków jej obecności na Ziemi, historię eksploracji głębin, faunę i florę mórz i oceanów, historię inżynierii wodnej, rolę wody w ciele człowieka, czy jej miejsce w filozofii i światowych religiach.

Wrocławskie centrum składa się z dziewięciu stref tematycznych z unikalnymi atrakcjami. Można w nich na przykład zobaczyć, jak działa najdłuższa w Europie drukarka wodna, stanąć w środku sceny polowania żarłacza tygrysiego na ławicę 1500 tuńczyków, zanurkować na rafie koralowej, wejść do makiety legendarnego batyskafu Trieste (pojazd, w którym Jacques Piccard jako pierwszy zszedł na do Rowu Mariańskiego), podziwiać najdokładniejszą na świecie akrylową kopię rzeźby Dawida, odkryć Wrocław z lotu ptaka dzięki najnowocześniejszej makiecie w Polsce, czy samodzielnie sprawdzić zasady działania najważniejszych starożytnych wynalazków wodnych. Potem można odpocząć, a pozwoli na to strefa relaksu, gdzie w bajkowej scenerii można się zrelaksować na leżankach. Jedna ze ścian tej strefy pokryta jest porostem. Instalacja ta symbolizuje i przywodzi na myśl lasy deszczowe Amazonii.

Warto wspomnieć, że Hydropolis to także wyjątkowy przykład rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Otóż powstało w historycznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Zbudowano go w 1893 roku i jest jednym z zabytków wrocławskiej architektury wodociągowej. W 2020 roku uznany został również jako część Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki.

Centrum działa od 2015 roku, a rok później wprowadziło do swojej oferty popularne dzisiaj warsztaty naukowe z zakresu geografii, chemii i fizyki. W 2020 roku uruchomiło nowe sale warsztatowe, wyposażone m.in. w dygestoria oraz profesjonalny sprzęt i szkło laboratoryjne.

Centrum uczestniczy w różnorodnych popularyzatorskich przedsięwzięciach, m.in. w Dolnośląskim Festiwalu Nauki, Nocy Laboratoriów, Nocy Muzeów, Festiwalu Wody, Światowym Dniu Wody, Dniach Odry, Akademii Przyjaciół Wody MPWiK Wrocław, Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic, Miasteczku Naukowym MPWiK Wrocław, Festiwalu Krasnoludków, Kongresie Wody, Made in WRO, Dniach Polskich w Pradze, Dniu Oceanów, TEDx Wyższej Szkoły Bankowej. Stworzyło też specjalny program online #HYDROwDOMU, który miał wesprzeć mieszkańców Wrocławia podczas pandemii wywołanej koronawirusem i izolacji w domach. Na wirtualnych gości czekały m.in. filmy prezentujące przebieg doświadczeń naukowych, gotowe grafiki przeznaczone do samodzielnej pracy z dziećmi w domach lub szkołach, wirtualne prezentacje poszczególnych stref tematycznych Hydropolis, etiudy dla najmłodszych z ciekawostkami o wodzie i wiele innych form zdalnego angażowania społeczności. Cały cykl cieszył się ogromną popularnością – osiągnął wynik ponad 2 milionów wyświetleń i zaangażował ponad 61 tysięcy użytkowników.

Za swój największy sukces Centrum (www.hydropolis.pl) uważa przyjęcie już 1,5 mln zwiedzających. Organizatorzy wymieniają także szereg wyróżnień, w tym Cud Polski National Geographic 2016 i Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska 2018. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here