II edycja Forum Nauki i Biznesu

1379

Ponad 40 prelegentów ze świata nauki i biznesu, dwa dni pełne merytorycznych wystąpień oraz paneli dyskusyjnych, kilkanaście zróżnicowanych tematów dotyczących m.in. etyki w technologii. Podkarpackie Centrum Innowacji zaprasza na II edycję Forum Nauki i Biznesu, której hasłem przewodnim jest pytanie: „Człowiek dla technologii, czy technologia dla człowieka?”. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski, odbędzie się 23-24 listopada, a udział w nim jest bezpłatny. Wśród prelegentów Forum znaleźli się m.in. Kuba Klawiter, Artur Kurasiński oraz Karol Wójcicki.

W jaki sposób traktować roboty, które wkrótce staną się naszą codziennością? Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem, czy szansą dla człowieka? Czym jest inżynieria intymności i roboty opiekuńcze? Wraz z rozwojem technologii, pytań o jej aspekty etyczne przybywa. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą poszukiwali naukowcy i praktycy zaproszeni do udziału w drugiej edycji Forum Nauki i Biznesu.

– Wydarzenie organizowane przez PCI stawia pytania o relacje człowieka z technologią i ich pożądany kształt. To zagadnienie bliskie temu, czym na co dzień zajmujemy się w Centrum Etyki Technologii. W trakcie swojego wystąpienia opowiem o sztucznej inteligencji, czyli dynamicznie rozwijającej się technologii cyfrowej, która budzi coraz większe obawy. Będę mówił o etyce AI, jej celach i warunkach niezbędnych do jej skutecznego wdrożenia. To właśnie godna zaufania sztuczna inteligencja – zgodnie z polityką Unii Europejskiej – ma być flagowym produktem Starego Kontynentu” – mówi Maciej Chojnowski, dyrektor programowy Centrum Etyki Technologii, jeden z prelegentów Forum.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Forum Nauki i Biznesu nie jest przypadkowe. Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Stanisława Lema. Ten światowej sławy wybitny autor trafnie przewidział wynalezienie wielu wykorzystywanych współcześnie urządzeń technologicznych. Obecnie BigTech, czyli największe spółki technologiczne docierają ze swoją ofertą do ponad 4 miliardów ludzi na całym świecie. – To podmioty, które skutecznie wymykają się regulacjom prawnym. Uciekają przed opodatkowaniem oraz stosują coraz bardziej skomplikowane algorytmy, za pomocą których wpływają na swoich użytkowników. Nieważne, czy korzystasz z Google’a, Facebooka, Netflixa, Amazona, Twittera, czy TikToka – jesteś poddawany nieustannej obserwacji. Dane i zachowania wszystkich użytkowników są analizowane, a następnie są oni programowani na odbiór reklam, kupno usług i działania, za które zapłacili reklamodawcy. Jak BigTech zmienił nas w dostawcę treści i nas uzależnił? Właśnie o tym opowiem podczas Forum Nauki i Biznesu – wskazuje Artur Kurasiński, jeden z prelegentów wydarzenia.

Podczas pierwszego dnia Forum, nie zabraknie również wystąpień, których tematyka związana jest z kosmosem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się popularyzatorzy nauki. – Podczas swojej prelekcji na Forum Nauki i Biznesu opowiem o sieci Starlink od SpaceX, która w ostatnich miesiącach podzieliła polskie środowisko astronomiczne. Dla jednych bowiem jest ona przekleństwem zanieczyszczającym nocne niebo, dla innych natomiast – nadzieją na lepszą komunikację ze światem. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać i czy jest na co czekać? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie już 23 listopada – wyjaśnia Karol Wójcicki,  twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.

Drugi dzień wydarzenia to IV Konferencja Innowacje – Pomiary – Akredytacje, skierowana do przedstawicieli laboratoriów badawczych, wzorcujących, akredytowanych i nieakredytowanych oraz przedstawicieli firm zlecających badania swoich wyrobów lub wzorcowania aparatury pomiarowej. – W tym roku konferencja odbywać się będzie pod hasłem: „Kompetencje laboratoriów wobec wymagań zleceniodawców badań”. W pierwszej części konferencji zaprezentowane będą referaty dotyczące zagadnień akredytacji, certyfikacji wyrobów medycznych, jakości wyników pomiarów, szacowania ryzyka i oceny niepewności wyników pomiarów. W drugiej części przedstawione zostaną problemy związane ze świadczeniem usług badawczych  przez laboratorium mobilne oraz laboratorium działające na rynku niemieckim. Zaprezentowany będzie także Campus Laboratoriów Głównego Urzędu Miar budowany w Górach świętokrzyskich oraz zasady tworzenia konsorcjum kilku laboratoriów w międzynarodowym projekcie badawczym – mówi dr inż. Roman Tabisz, Koordynator Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here