II Kongres Rozwoju Kolei wyznacza kierunki rozwoju nowoczesnego transportu

960

O innowacyjnych i ekologicznych rozwiązaniach, pozwalających na zwiększenie konkurencyjności kolei i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w walce o ochronę środowiska naturalnego rozmawiają w Warszawie uczestnicy II Kongresu Rozwoju Kolei – Przyszłość i Perspektywy. Polska kolej zmienia się w dynamicznym tempie w obszarze przewozów pasażerskich, towarowych z dbałością o środowisko. – Zawsze była jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu. Teraz dzięki realizowanemu na rekordową skalę programowi inwestycyjnemu i wdrażanym innowacjom, staje się jeszcze bardziej przyjazna środowisku naturalnemu oraz konkurencyjna wobec innych gałęzi transportu. – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury otwierając obrady.

Uczestnicy Kongresu dyskutują na tematy najważniejsze dla kolei i pasażerów, związane z inwestycjami, wykorzystaniem funduszy unijnych, ekologią, elektromobilnością, innowacjami i bezpieczeństwem. Przedmiotem debat jest także przyszła perspektywa budżetowa, Centralny Port Komunikacyjny oraz rozwój przewozów towarowych. Pierwsza edycja Kongresu Rozwoju Kolei odbiła się szerokim echem nie tylko wśród przedstawicieli branży kolejowej. Wydarzenie zgromadziło ponad 700 uczestników. W tym roku jest podobnie.

Polska kolej staje się coraz bardziej komfortowa, dostarczając pasażerom nowoczesne rozwiązania i coraz wyższą jakość usług. Przykładem takich rozwiązań są Innowacyjne Dworce Systemowe – autorski projekt PKP S.A, zmodernizowane stacje i przystanki oraz nowe i zmodernizowane składy PKP IC. Przywracane są połączenia kolejowe, modernizowane są linie kolejowe nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych ośrodkach. Wiele inwestycji realizowanych jest m.in. w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia..

Uczestnicy paneli koncentrują się na wyzwaniach rynkowych, które stoją  jeszcze przed polską koleją i kierunkach zmian dotyczących walki z wykluczeniem. Szczególny nacisk w tym zakresie kładziony jest na dostępność do usług dla wszystkich grup podróżnych.  Inwestycje realizowane w ramach Grupy PKP odgrywają kluczową rolę w ramach rządowego programu na rzecz walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Stanowią silny impuls dla rozwoju polskich firm oraz krajowej gospodarki. Są dużą szansą dla polskich przedsiębiorstw. Z modernizacji linii kolejowych, taboru, dworców skorzystają wszyscy, zarówno pasażerowie, jak i biznes. Uczestnicy dyskusji zastanawiają się nad tym, jakie jeszcze działania należy podjąć, by usprawnić procedury oraz warunki współpracy z wykonawcami.

W ramach realizowanego programu inwestycyjnego spółki kładą silny nacisk na integrację transportu szynowego z innymi gałęziami komunikacji. Jest to jedno z działań w ramach rządowego programu walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Modernizowane dworce i stacje kolejowe niejednokrotnie stają się zintegrowanymi centrami przesiadkowymi. Uczestnicy panelu omówią proces integracji. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here