Uroczyste spotkanie polsko-chińskie na Zamku Królewskim w Warszawie było okazją do inauguracji polskojęzycznego wydania pierwszego tomu książki autorstwa przewodniczącego CHRL Xi Jinpinga „Zarządzanie Chinami”. Książka jest świadectwem niezwykłej transformacji jaką przeszły Chiny w ciągu kilkudziesięciu lat od kraju biednego ku dynamicznej erze rozwoju i pomyślności. Dzięki przemyślanej, wieloletniej strategii CHRL stała się w krótkim czasie drugą co wielkości globalną potęgą gospodarczą i przemysłową oraz krajem o gigantycznym potencjale technologicznym i największych rezerwach walutowych świata.
Ambasador CHRL w Polsce, Liu Guangyuan odniósł się w swoim wystąpieniu do źródeł sukcesu Państwa Środka, wskazując na kluczową rolę Komunistycznej Partii Chin w tym niezwykle dynamicznym procesie transformacji społeczno-gospodarczej. Mówił o wydobyciu z biedy 700 mln Chińczyków, wejście kolejnych 400 mln do klasy średniej oraz bliskim już powstaniu społeczeństwa umiarkowanego dobrobytu. Ambasador Liu wskazywał także na niezwykły postęp technologiczny we wszystkich dziedzinach życia. – Innowacyjne technologie, takie jak sieć 5G, płatności mobilne, komunikacja kwantowa, superkomputery czy kolej dużych prędkości są nową wizytówką Chin, podkreślał ambasador.
Zwrócił również uwagę na nieustannie rosnący wokół Chin „krąg przyjaciół”, wspólną budowę Inicjatywy Pasa i Szlaku oraz powszechne uznania, jakie na świecie zdobyła koncepcja budowy wspólnej przyszłości ludzkości.
Uczestnicy uroczystego spotkania nawiązywali w swoich wypowiedziach do wieloletniej historii i stosunków bilateralnych na przestrzeni ostatnich 70 lat jakie łączą oba kraje. – Najlepszym dowodem na istnienie nieustannie pogłębianej współpracy jest ustanowienie w 2016 roku wszechstronnego partnerstwa strategicznego między Polską i Chinami – wskazywał Waldemar Pawlak, były premier Polski. – Wraz z podniesieniem naszych relacji do poziomu strategicznego partnerstwa wzrosło wzajemne zrozumienie i zaufanie polityczne, lepsze stały się efekty naszej współpracy pragmatycznej, bliższe stały się kontakty międzyludzkie.
Oceniając wieloletnią współpracę polsko-chińską, Janusz Piechociński, były wicepremier – przypomniał o wizycie przewodniczącego Xi Jinpinga w Polsce, która rozpoczęła nowy rozdział w historii stosunków dwustronnych między Polską i Chinami. – 70. rocznica ustanowienia relacji dyplomatycznych między naszymi krajami, to doskonała okazja aby skierować chińsko-polskie wszechstronne strategiczne partnerstwo na jeszcze wyższy poziom, ku szerszej płaszczyźnie współpracy, ku głębszemu rozwojowi na różnych polach, tak by przynosiła ona jeszcze lepsze efekty. Powiedział także, iż z pewnością pomoże to zarówno Chinom jak i Polsce w ich dążeniu do znalezienia się w gronie najsilniejszych państw świata i w osiągnięciu narodowego odrodzenia.
W podobnym tonie wypowiadali się także pozostali uczestnicy uroczystego spotkania, które było również okazją do złożenia Polakom najlepszych życzeń świątecznych i noworocznych od chińskich władz i przedstawicieli wszechstronnego partnerstwa strategicznego. (JC)