Indywidualna nagroda naukowa ministra zdrowia dla prof. Roberta Rejdaka

2283

Do bogatej kolekcji krajowych i międzynarodowych wyróżnień przyznanych prof. Robertowi Rejdakowi za wybitne osiągnięcia w dziedzinie okulistyki,  2 listopada doszła nagroda ministra zdrowia za indywidualne dokonania  naukowe profesora. Jej wręczenie nastąpi w późniejszym terminie z powodu pandemii. Szef resortu zdrowia docenił  profesora za serię 8 monografii w dziedzinie naukowej, wychowanie pod jego kuratelą samodzielnych pracowników naukowych oraz  rekordową liczbę cytowań publikacji okulistycznych  w latach 2018 -2019 (wskaźnik Impact Factor wynosi powyżej 90 punktów)

Warto nadmienić, że do zrobienia doktoratu wystarczy osiągnięcie współczynnika IF na poziomie 5, habilitacji 20, a do uzyskania tytułu profesora ok. 50-60 punktów. Prof. Robert Rejdak,  kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i prorektor Uniwersytetu  Medycznego w Lublinie ten wskaźnik znacząco przekroczył w ciągu dwóch lat, uzyskując niebywale imponujący rezultat.

– Przyznanym, że sam się zdziwiłem wysokością zsumowanego w ciagu dwóch lat współczynnika Impact Factor – ocenia prof. Robert Rejdak. –  Ten wysoki wskaźnik to nie jest wyłącznie moja zasługa, ale całego zespołu moich współpracowników zarówno w Lublinie jak i w Warszawie, oraz w takich ośrodkach jak Tubingen i Erlangen w Niemczech, Katania we Włoszech, czy też Lugano w Szwajcarii. Cykl prac naukowych „Biblioteki okulisty,  praktyka” stanowi 8 monografii, które zostały opracowane pod moim kierunkiem przez zespoły ekspertów w różnych dziedzinach okulistyki – od retinologii po terapię jaskry i zagadnienia witrektomii.

Każda z monografii zawiera najnowszą wiedzę w swojej dziedzinie. Jest obszernym zbiorem doświadczeń z prowadzonej praktyki okulistycznej i wykonywanych operacji chirurgicznych,  wyników prowadzonych badań naukowych i klinicznych w leczeniu chorób oczu,  realizowanych we współpracy z międzynarodowymi krajowymi okulistami z istotnych wkładem prof. Marka Rękasa, krajowego konsultanta ds. okulistyki.

– We wspólną  działalność zaangażowana jest  bardzo twórcza grupa krajowych i międzynarodowych ekspertów, która niezwykle intensywnie pracuje i realizuje naukowe projekty, które są wkładem w rozwój światowej okulistyki  – kontynuuje prof. Robert Rejdak. – Kilka lat temu wpadłem na pomysł, aby ten dorobek dokumentować w serii monografii, których wydawcą jest Via Medica.  Ja jestem ich redaktorem albo współredaktorem. Monografie wydawane w wielu tysiącach egzemplarzy, z których korzystają lekarze okuliści.

Prof. Robert Rejdak jest wybitnym specjalistą chirurgii oka wykorzystującym najbardziej nowoczesne i pionierskie metody leczenia. W pracy klinicznej i badawczej specjalizuje się w diagnostyce i chirurgicznym leczeniu zaćmy, ciała szklistego i siatkówki oraz urazów gałki ocznej. Brał udział w pierwszej w Polsce operacji wszczepienia sztucznej tęczówki. Zoperował również wrodzoną zaćmę u dwumiesięcznego dziecka, przeprowadzając zabieg wspólnie z amerykańskim prof. Ferencem Kuhn. Jest współtwórcą i kierownikiem Ponadregionalnego Centrum Leczenia Urazów Narządu Wzorku przy SPSK nr 1 w Lublinie.

Dokonania zespołowe pod kierownictwem szefa Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego   były wielokrotnie wyróżniane przez Ministerstwo Zdrowia, ale nagrodę indywidualną od ministra zdrowia dla najlepszego w Polsce pracownika naukowego z dziedzinie okulistyki otrzymał po raz pierwszy.  O przyznaniu prof. Robertowi Rejdakowi indywidualnej nagrody naukowej Ministerstwo Zdrowia  powiadomiło 2 listopada rektora UM w Lublinie, prof. Wojciecha Załuskę. Uroczyste wręczenie prestiżowego wyróżnienia z powodu pandemii nastąpi w późniejszym czasie.  (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here