Do bogatej kolekcji krajowych i międzynarodowych wyróżnień przyznanych prof. Robertowi Rejdakowi za wybitne osiągnięcia w dziedzinie okulistyki, 2 listopada doszła nagroda ministra zdrowia za indywidualne dokonania naukowe profesora. Jej wręczenie nastąpi w późniejszym terminie z powodu pandemii. Szef resortu zdrowia docenił profesora za serię 8 monografii w dziedzinie naukowej, wychowanie pod jego kuratelą samodzielnych pracowników naukowych oraz rekordową liczbę cytowań publikacji okulistycznych w latach 2018 -2019 (wskaźnik Impact Factor wynosi powyżej 90 punktów)
Warto nadmienić, że do zrobienia doktoratu wystarczy osiągnięcie współczynnika IF na poziomie 5, habilitacji 20, a do uzyskania tytułu profesora ok. 50-60 punktów. Prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ten wskaźnik znacząco przekroczył w ciągu dwóch lat, uzyskując niebywale imponujący rezultat.
– Przyznanym, że sam się zdziwiłem wysokością zsumowanego w ciagu dwóch lat współczynnika Impact Factor – ocenia prof. Robert Rejdak. – Ten wysoki wskaźnik to nie jest wyłącznie moja zasługa, ale całego zespołu moich współpracowników zarówno w Lublinie jak i w Warszawie, oraz w takich ośrodkach jak Tubingen i Erlangen w Niemczech, Katania we Włoszech, czy też Lugano w Szwajcarii. Cykl prac naukowych „Biblioteki okulisty, praktyka” stanowi 8 monografii, które zostały opracowane pod moim kierunkiem przez zespoły ekspertów w różnych dziedzinach okulistyki – od retinologii po terapię jaskry i zagadnienia witrektomii.
Każda z monografii zawiera najnowszą wiedzę w swojej dziedzinie. Jest obszernym zbiorem doświadczeń z prowadzonej praktyki okulistycznej i wykonywanych operacji chirurgicznych, wyników prowadzonych badań naukowych i klinicznych w leczeniu chorób oczu, realizowanych we współpracy z międzynarodowymi krajowymi okulistami z istotnych wkładem prof. Marka Rękasa, krajowego konsultanta ds. okulistyki.
– We wspólną działalność zaangażowana jest bardzo twórcza grupa krajowych i międzynarodowych ekspertów, która niezwykle intensywnie pracuje i realizuje naukowe projekty, które są wkładem w rozwój światowej okulistyki – kontynuuje prof. Robert Rejdak. – Kilka lat temu wpadłem na pomysł, aby ten dorobek dokumentować w serii monografii, których wydawcą jest Via Medica. Ja jestem ich redaktorem albo współredaktorem. Monografie wydawane w wielu tysiącach egzemplarzy, z których korzystają lekarze okuliści.
Prof. Robert Rejdak jest wybitnym specjalistą chirurgii oka wykorzystującym najbardziej nowoczesne i pionierskie metody leczenia. W pracy klinicznej i badawczej specjalizuje się w diagnostyce i chirurgicznym leczeniu zaćmy, ciała szklistego i siatkówki oraz urazów gałki ocznej. Brał udział w pierwszej w Polsce operacji wszczepienia sztucznej tęczówki. Zoperował również wrodzoną zaćmę u dwumiesięcznego dziecka, przeprowadzając zabieg wspólnie z amerykańskim prof. Ferencem Kuhn. Jest współtwórcą i kierownikiem Ponadregionalnego Centrum Leczenia Urazów Narządu Wzorku przy SPSK nr 1 w Lublinie.
Dokonania zespołowe pod kierownictwem szefa Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego były wielokrotnie wyróżniane przez Ministerstwo Zdrowia, ale nagrodę indywidualną od ministra zdrowia dla najlepszego w Polsce pracownika naukowego z dziedzinie okulistyki otrzymał po raz pierwszy. O przyznaniu prof. Robertowi Rejdakowi indywidualnej nagrody naukowej Ministerstwo Zdrowia powiadomiło 2 listopada rektora UM w Lublinie, prof. Wojciecha Załuskę. Uroczyste wręczenie prestiżowego wyróżnienia z powodu pandemii nastąpi w późniejszym czasie. (JC)