Indywidualna ochrona w prywatnych sieciach

390

Już nie tylko firmy, ale i użytkownicy indywidualni mogą korzystać z ochrony i prywatności oferowanej przez wirtualne sieci prywatne (ang. Virtual Private Network; VPN). VPN sprawia, że nikt nie może śledzić i rejestrować ruchu internetowego, a następnie sprzedawać danych dostawcom usług internetowych, reklamodawcom czy cyberprzestępcom, zachęca swoich klientów jeden z dostawców tego rodzaju rozwiązania, firma Surfshark

Najważniejsze funkcje VPN to: ochrona podczas korzystania z publicznych hotspotów Wi-Fi (np. w kawiarniach, na lotniskach czy podczas konferencji i kongresów), ukrywanie adresu IP oraz zapewnienie większej prywatności podczas surfowania po internecie.

Podobnie mocne zabezpieczenia są w sieciach firmowych, więc hakerzy zazwyczaj „polują” na nieostrożnych użytkowników internetu w publicznych sieciach Wi-Fi. Darmowe sieci Wi-Fi mogą być bardzo przydatne podczas podróży – żeby przejrzeć social media i sprawdzić pocztę. Ale są często niezabezpieczone i podatne na cyberataki. Zaglądanie na konto bankowe, na profil zaufany lub nawet logowanie się na media społecznościowe jest wtedy związane z ryzykiem kradzieży loginu czy hasła.

Oczywiście, żaden system nie zabezpiecza w 100 proc. i nie zwalnia internauty z obowiązku zachowania ostrożności – na przykład przy podawaniu numeru karty kredytowej w sklepach internetowych i systemach e-commerce czy adresu e-mail zapisując się na newslettery. Aby jednak utrudnić złamanie zabezpieczeń, dostawcy usługi VPN stosują metodę polegającą na tym, że system VPN na komputerze użytkownika w regularnych odstępach czasu generuje nowy klucz (zazwyczaj co 10 minut). Dzięki tej metodzie, nawet po odkodowaniu zaszyfrowanej sesji, cyberprzestępca zobaczyłby tylko to, co wydarzyło się w ciągu tych 10 minut.

Obecnie najlepszym algorytmem szyfrowania jest 256-bitowy szyfr AES, z którego korzystają m.in. rząd Stanów Zjednoczonych, amerykańska agencja National Security Agency (NSA) oraz niektórzy dostawcy usługi VPN. Z każdego rozwiązania należy korzystać z głową, również z ochrony zapewnianej przez VPN dla osób indywidualnych. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here