Inicjatywa utworzenia dodatkowego Funduszu Medycznego

1312

Prezydent Andrzej Duda oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli  podczas niedzielnej konferencji prasowej 8 marca, utworzenie dodatkowego Funduszu Medycznego w wysokości 2,75 mld zł. Fundusz będzie wspierał wydatki w 3 obszarach: onkologii i chorób rzadkich, wydatki inwestycyjne dotyczące nowych terapii oraz profilaktykę, w tym badania diagnostyczne. Na obecnym etapie nie wskazano konkretnego budżetowego źródła pochodzenia środków, które mają zasilić Fundusz Medyczny. Nie wiadomo także, kiedy i w jakim trybie środki zostaną uruchomione.

Inicjatorem utworzenia Funduszu Medycznego jest prezydent Andrzej Duda, który deklarował, że dodatkowe pieniądze mają być wsparciem równoległym do zasadniczego systemu finansowania ochrony zdrowia. Będą służyć leczeniu pacjentów z chorobami onkologicznymi, przede wszystkim dzieci, a także innych pacjentów z tzw. chorobami rzadkimi. Jeśli dodamy te prawie 3 miliardy zł, to otrzymamy rocznie 107 miliardów na walkę o zdrowia i życie Polaków.

Dysponentem środków ma być minister zdrowia. Na razie nie wiadomo skąd rząd chce wziąć te pieniądze, ale prezydent Andrzej Duda zapewniał, że zapowiedziane przez niego dodatkowe 2,75 mld zł na Fundusz Medyczny są w budżecie państwa.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że w resorcie rozpoczęły się już prace nad stworzeniem podstaw do realizacji ogłoszonej inicjatywy. Szczegóły zostaną opracowane w zespołach i w ciągu kilku tygodni Ministerstwo Zdrowia będzie gotowe, aby przedłożyć konkretne projekty Radzie Ministrów i Parlamentowi.

Informacja o nowym Funduszu Medycznym pojawiła się w kontekście podpisania przez prezydenta ustawy przekazującej prawie 2 mld zł na media publiczne. Opozycja domagała się, aby te środki przeznaczyć na onkologię, ale prezydent postąpił inaczej. Aby uspokoić nastroje społeczne  wystąpił z inicjatywą powołania nowego funduszu.  Decyzja zapadła  w ciągu dwóch dni, bez wcześniejszych zapowiedzi.  (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here