Opisane właśnie badanie kliniczne wskazało, że wstrzyknięcie pacjentom po udarach komórek szpiku pomaga ograniczyć trwałe uszkodzenia w istocie białej mózgu odpowiedzialne za paraliż czy upośledzenie ruchu. Odkrycie może doprowadzić do nowych terapii pomagających milionom pacjentów.
Jak zwracają uwagę naukowcy z University of Texas Health Science Center w Houston, udary często wiążą się z poważnymi skutkami. „Prawie 90 proc. pacjentów po niedokrwiennym udarze mózgu – najczęstszym typie udaru – wykazuje osłabienie lub paraliż jednej strony ciała” – podkreśla dr Muhammad E. Haque, współautor publikacji, która ukazała się na łamach pisma „Stem Cells Translational Medicine”.
„Uszkodzenia drogi korowo-rdzeniowej (CST – ang. corticospinal tract) stanowiącej główne, zlokalizowane w istocie białej połączenie odpowiedzialne za przekazywanie informacji dotyczącej ruchu do rdzenia kręgowego, stanowią najważniejszą przyczynę zaburzeń funkcji motorycznych” – kontynuuje.
Naukowcy z Houston już wcześniej, w badaniach na zwierzętach zauważyli, jak pochodzące ze szpiku komórki jednojądrzaste (BM-MNC) ograniczają wtórne uszkodzenia i wspierają zdrowienie, w tym przemodelowanie istoty białej.
Badacze przeprowadzili też już testy kliniczne I fazy sprawdzające bezpieczeństwo i możliwość dożylnego podawania komórek jednojądrzastych pobranych z własnego szpiku pacjenta po udarze niedokrwiennym. W tym badaniu zanotowali pewną odbudowę części wspomnianej CST.
Z kolei w najnowszym projekcie, z pomocą nowoczesnych technik obrazowych, dokładnie przebadali mózgi 37 pacjentów w wieku od 18 do 80 lat. Wszyscy ochotnicy przeszli po udarze standardowe leczenie i rehabilitację. 17 chorych, których stan był najcięższy dodatkowo otrzymało iniekcje z komórkami.
Po trzech miesiącach skany mózgów wszystkich pacjentów pokazały pogorszoną integralność CST. Jednak testy po 12 miesiącach pokazały poprawę u pacjentów leczonych komórkami. Tymczasem u pozostałych uczestników skany wskazywały na dalsze uszkodzenia.
„Wyniki te wskazują na możliwość mikrostrukturalnej stabilizacji w grupie, której wstrzyknięto komórki, jeśli porówna się ją do grupy bez tej terapii. Uważamy, że przyszłe badania kliniczne mogłyby być nakierowane na sprawdzenie naprawy i ochrony istoty białej, która może być ważnym mechanistycznym celem badań testujących skuteczność i możliwości terapii opartych na komórkach szpiku” – mówi dr Haque.
„Rezultaty tych klinicznych badań z pewnością są zachęcające i pokazują potrzebę dalszych prac nad opartymi na komórkach terapiami regeneracyjnymi. Wyniki te sugerują potencjalnie możliwe podejście, które może wpłynąć na zdrowie mózgu milionów pacjentów po udarach” – twierdzi redaktor naczelny magazynu „STEM CELLS Translational Medicine” i dyrektor Wake Forest Institute for Regenerative Medicine.
autor: Marek Matacz