Innowacyjną technologię pomiaru zawartości tłuszczu w żywności opracowali naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej. Wykorzystali do tego powierzchniowy rozkład luminancji.
Pomiary powierzchniowego rozkładu luminancji jako technikę świetlną stosowano dotąd głównie w obszarze m.in. architektury i drogownictwa. Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej pracujący pod kierunkiem dr. hab. inż. Krzysztofa Tereszkiewicza z Zakładu Informatyki w Zarządzaniu zaadoptowali ją w technologii żywności. Dzięki współpracy badaczy specjalizujących się w różnych dziedzinach wiedzy z sukcesem zastosowano pomiar luminancji do badań polegających na ocenie zawartości tłuszczu śródmięśniowego w produktach mięsnych.
Wynalazek wykorzystuje udowodnione zjawisko różnic jaskrawości tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Pomiar polega na wykonaniu zdjęcia (obrazu) powierzchni próby mięśniowej. Po rejestracji całościowy obraz jest zamieniany na mapę rozkładu luminancji, a następnie poddawany obróbce informatycznej, polegającej na identyfikacji poszczególnych obszarów powierzchni w kierunku identyfikacji tłuszczu i mięsa. Opracowany algorytm opisujący zależności pomiędzy powierzchnią tłuszczu i mięsa pozwala bezpośrednio określić zawartość tłuszczu śródmięśniowego w badanej próbie.
Opracowana przez nas metoda, w porównaniu z powszechnie stosowaną klasyczną metodą ekstrakcji tłuszczu, jest wysoce proekologiczna. Ogranicza zużycie odczynników chemicznych i eliminuje trudności związane z utylizacją ich pozostałości. Ponadto ogranicza czas niezbędny do przeprowadzenia analizy, jest bezinwazyjna i niskokosztowa – przekonuje prof. K. Tereszkiewicz.
W jej przygotowanie zaangażowali się naukowcy z Wydziału Zarządzania oraz Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz. Projekt został sfinansowany ze środków Podkarpackiego Centrum Innowacji i zyskał duże zainteresowanie ze strony sektora gospodarczego. Prace wdrożeniowe podjęto z krajowym liderem w produkcji przemysłowych urządzeń optycznych. Współpraca może zaowocować wprowadzeniem technologii do przemysłu spożywczego. Zdaniem twórców wynalazku, uzyskanie wiarygodnej informacji o wartości kalorycznej i dietetycznej produktów mięsnych wpisuje się w oczekiwania konsumentów i jest zgodne z trendami prozdrowotnymi w zakresie żywienia, w tym profilaktyką chorób cywilizacyjnych układu krwionośnego i pokarmowego.
Obecnie zespół kontynuuje badania dotyczące możliwości wykorzystania pomiaru rozkładu luminancji do oceny parametrów jakościowych innych produktów spożywczych. Trwają też prace w kierunku zastosowania metody w diagnostyce medycznej.
Marta Jagiełowicz, źródło: PRz