Przełomowe odkrycia naukowe w medycynie sprawiają, że choroby dotychczas śmiertelne stają się przewlekłe, a nieuleczalne można teraz skutecznie wyleczyć. Innowacyjne terapie farmakologiczne zmieniają i wydłużają życie pacjentów o kilka dekad. Obecnie w fazie badań jest około 7 tys. leków innowacyjnych w różnych obszarach terapeutycznych, poinformowano na konferencji prasowej podczas prezentacji najnowszego raportu „Przełomowe innowacje farmaceutyczne” .
Pacjenci czekają między innymi na terapie komórkowe, ułatwiające zwalczanie przez organizm nowotworów krwi, które mogą zastąpić leczenie z wykorzystaniem chemioterapii, a także na terapie genowe, które pozwalają na wyleczenie schorzeń zagrażających życiu, takich jak np. hemofilia. Wielką nadzieją jest opracowanie nowych metod leczenia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy , a także choroby Alzheimera.
– Nasza wiedza na temat chorób z roku na rok jest coraz większa i coraz lepiej rozumiemy też mechanizmy ich powstawania – informowała Bogna Cichowska -Duma (n.z), dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. – Jesteśmy w stanie zapewnić pacjentom bardziej skuteczne i bezpieczne leki. Dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu wybitnych ekspertów sukcesywnie przesuwamy granice nauki w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań.
Raport „Przełomowe innowacje farmaceutyczne” pokazuje w sposób kompleksowy jak choroby i powstające w odpowiedzi na ich leczenie terapie wpływają na różne aspekty życia pacjentów, ich bliskich, a także całej gospodarki. Optymalne rozwiązania pozwalają na zmniejszenie kosztów pośrednich systemu opieki zdrowotnej, związanych z niepotrzebnymi hospitalizacjami, powikłaniami chorób, a także niepełnosprawnością i obniżoną produktywnością pacjentów.
Analiza sektora przedstawiona w raporcie wskazuje, że Polskę charakteryzuje jeden z najniższych w Europie poziomów wydatków publicznych na ochronę zdrowia w stosunku do PKB (4,6 proc.) w 2017 r. co staje się barierą wdrażania innowacji medycznych. Autorzy raportu podkreślają, że brakuje przy tym narzędzi zwiększających efektywność środków finansowych na ochronę zdrowia. Zwracają też uwagę na niegospodarne zarządzanie, ze znaczną dozą marnotrawstwa, począwszy od biurokratycznej mitręgi, poprzez stosowanie pozornie tańszych metod leczenia, multiplikowanie czynności medycznych, a kończąc na szkodliwym priorytecie samych procedur , zamiast nadania priorytetu dobru pacjenta.
Do zmiany tej sytuacji niezbędne są rozwiązania systemowe, pozwalające na stosowanie skutecznych i bezpiecznych leków, u chorych, u których mogą przynieść dobre efekty zdrowotne. Aby jednak nowe leki mogły realnie poprawić sytuację pacjenta, konieczne jest ich jak najszersze udostępnianie.
Raport może stanowić przekonywująca argumentację i metodologiczne podłoże służące wdrażaniu takiego systemu w Polsce, który ułatwi podejmowane racjonalnych decyzji dotyczących wprowadzania innowacji farmaceutycznych w leczeniu pacjentów.
(JC)