Komisja Europejska – w „Manifeście dla Europy Efektywnej Energetycznie” dała wyraźnie do zrozumienia, że obecny model zrównoważonego zużycia zasobów naturalnych to za mało. Wprowadzono w ten sposób nowe pojęcie – Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), zwany również modelem gospodarki cyrkularnej. Model postuluje tworzenie produktów, których wykorzystanie nie generuje odpadów. Tam gdzie odpady muszą powstać – należy natomiast szukać rozwiązań do ich powtórnego wykorzystania nie poprzez kosztochłonną obróbkę, lecz znalezienie nowych zastosowań, często w nowych branżach.
Idee związane z ochroną środowiska – rozumianą nie tylko jako ochrona przyrody i zwierząt, lecz również ochrona zdrowia i życia ludzkiego, czy wreszcie model świadomej konsumpcji – stanowią stały element naszej codzienności będą tematem XI Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Innowacyjność i kreatywność w gospodarce” – „Zrównoważone projektowanie w innowacyjnym biznesie”. Wydarzenie, którego głównym organizatorem jest Urząd Patentowy RP odbędzie się w dniach 15-16 marca w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ul. Książęca 4. Współorganizatorami konferencji są: Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA
XI edycja Międzynarodowej Konferencji nawiązuje do kwestii wzornictwa przemysłowego w kontekście ochrony środowiska oraz wyzwań stawianych przez model gospodarki cyrkularnej dla branży wzorniczej: od uwarunkowań prawnych, potrzeb społecznych i biznesowych, poprzez przykładowe rozwiązania z zakresu innowacji ekologicznych w dziedzinach technologii, idee recyklingu oraz upcyklingu, odpowiedzialność społeczną biznesu, po problematykę projektowania ekologicznej przestrzeni miejskiej.
Konferencja jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach Jubileuszu 100. rocznicy ustanowienia na ziemiach polskich systemu ochrony własności przemysłowej, w tym powołania Urzędu Patentowego RP. Honorowy patronat nad obchodami jubileuszowymi objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Główne zagadnienia konferencji:
- Skuteczne modele biznesowe w dobie gospodarki cyrkularnej
- Projektowanie ekologicznych innowacji
- Środki publiczne dla ekoprojektowania
- Rola projektanta w tworzeniu rozwiązań proekologicznych
- Ekodizajn jako jeden z obszarów podejmowanych w ramach strategii biznesu odpowiedzialnego społecznie (CSR)
- Projektowanie ekologicznej przestrzeni miejskiej
Organizatorzy są przekonani, że podobnie jak w latach ubiegłych tematyka konferencji spotka się z ogromnym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców oraz instytucji otoczenia biznesu. Corocznie w obradach konferencji uczestniczy ponad 200 osób, a znacznie szersze grono śledzi jej przebieg dzięki transmisji online. Wydarzeniem towarzyszącym konferencji będzie wystawa Akademickich Centrów Designu organizowana przez ASP w Łodzi.
Patronat Honorowy nad konferencją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda