„Innowacyjny szpital -zarządzanie”

840

Szpital Czerniakowski w gronie laureatów Konkursu 'Bezpieczny Szpital Przyszłości – INSPIRACJE’, w kategorii 'Innowacyjny szpital -zarządzanie’, za projekt Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej. W gali wręczenia nagród uczestniczył prezes szpitala – Paweł Obermeyer.

Szpital Czerniakowski uruchomił Warszawskie Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii w czerwcu 2021 r. Koncepcja Centrum powstała w odpowiedzi na rosnące potrzeby społeczne w tym zakresie.

W centrum, osoby z nadwagą i chorzy na otyłość są objęci opieką zorganizowaną w ramach współpracy międzyoddziałowej dotychczas funkcjonujących jednostek szpitala, m.in.: Oddziału Chirurgii Ogólnej, Oddziału Chorób Wewnętrznych, Oddziału Otolaryngologii z Pododdziałem Zburzeń Oddychania Podczas Snu, Oddziału Ortopedii, Oddziału Okulistyki, Poradni Chorób Metabolicznych, Poradni Chirurgii Ogólnej, Zakładu Rehabilitacji i Fizjoterapii, Oddziału Anestezjologii.

W centrum leczymy zarówno osoby z najbardziej zaawansowanymi postaciami choroby otyłościowej, które kwalifikują się do operacji bariatrycznej, jak również chorych z nadwagą i otyłością, u których może być stosowane leczenie zachowawcze – podkreśla Paweł Obermeyer.

 O ścieżce terapeutycznej danego pacjenta decyduje wielospecjalistyczny zespół, w skład którego wchodzą lekarze różnych specjalności oraz psycholog, dietetyk kliniczny i fizjoterapeuta. Decyzje są podejmowane podczas konsyliów i mają charakter indywidualnej ścieżki terapeutycznej. Kierownikiem Centrum jest Prof. Mariusz Wyleżoł.

Jednym z elementów działalności Centrum leczenia otyłości są spotkania edukacyjne dla pacjentów i ich rodzin w ramach, utworzonej we współpracy ze szpitalem, Grupy Wsparcia Stępińska.

Utworzenie Centrum Leczenia Otyłości było pierwszym krokiem do dalszego rozwoju i  włączenia  Szpitala Czerniakowskiego do  pilotażowego programu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia pod nazwą  ‘KOS-BAR’, który realizujemy od grudnia 2021 r. Zainteresowanie chorych tym programem jest ogromne.

Ewa Godlewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here