Innowacyjny tomograf J-PET zaprezentowano w Krakowie. Współautorzy są z NCBJ

1252

W Krakowie zaprezentowano J-PET – pozytonowy tomograf emisyjny zaprojektowany i wykonany w Zakładzie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Innowacyjne urządzenie różni się znacząco od tradycyjnych tomografów PET. Użycie detektorów polimerowych ,które są kilkudziesięciokrotnie tańsze niż tradycyjnie używane detektory nieorganiczne, w połączeniu z w pełni cyfrową elektroniką pozawalają na stworzenie modularnego i kompaktowego tomografu.

Unikatowy sposób zbierania informacji o miejscu koincydencji w oparciu o dokładny czas rejestracji fotonów emitowanych z ciała pacjenta, pozwala na wykorzystanie zupełnie nowych metod obrazowania pacjenta opartych na rozpadach wielofotonowych, które nie były dotychczas nigdzie wykorzystywane. – Po latach prac możemy mówić o wielkim sukcesie całego zespołu inżynierów, lekarzy i naukowców. Wśród nich znaleźli się również pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych. „Centrum Informatyczne Świerk opracowało oprogramowanie do analizy i symulacji danych dedykowane J-PET” – wyjaśnia profesor Wojciech Wiślicki, dyrektor Departamentu Badań Układów Złożonych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

Symulacje pozwoliły na ocenę urządzenia zgodnie ze standardami NEMA (National Electrical Manufacturers Association – NEMA) dla urządzeń diagnostycznych.  – Nasz zespół opracował również metody rekonstrukcji sygnałów w systemie akwizycji danych oraz rekonstrukcji obrazu ciała pacjenta” – dodaje dr inż. Wojciech Krzemień. – Rekonstrukcja wykonywana jest trzema sposobami dzięki czemu uzyskuje się rozdzielczość obrazu lepszą niż 1 cm.

dr Marek Pawłowski
Rzecznik NCBJ

Więcej o projekcie na stronie UJ: http://koza.if.uj.edu.pl/pet/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here