Inteligentnie zautomatyzowane przedsiębiorstwo

2042

Chief Financial Officer (CFO) i specjaliści od finansów ze wszystkich branż stale poszukują sposobów, by zwiększyć efektywność pracy, obniżyć koszty oraz dysponować narzędziami, które umożliwiają podejmowanie trafnych decyzji. Jednak pomimo znacznego wzrostu wdrożen robotów do automatyzacji rutynowych zadań  (ang. Robotic Process Automation) w ostatnim czasie, liderzy rozwiazań z zakresu IA Intelligent Automation, sądzą, że dopiero zaczęliśmy poznawać ich mozliwości, a wdrożenie inteligentnego robota pozwoli na znacznie więcej.

Czym jest robot o sztucznej inteligencji? (Intelligent Robotic Process Automation iRPA)? 

Roboty są wykorzystywane w naszym życiu codziennym. Ułatwiają nam prace domowe i zawodowe, poprzez wykonywanie za nas rutynowych, kolejno powtarzających się kroków. Dzięki temu, możemy skupić się na innych, ważniejszych czynnościach, które wymagają myślenia koncepcyjnego i strategicznego. Wiedza nabyta przy automatyzacji produkcji w halach przemysłowych zostaje przeniesiona do biur i wdrożona przy działaniach tak samo manualnych, rutynowych i powtarzających się jak praca przy produkcji w fabryce. Software Robot, czyli Robot Programowy został skonstruowany, tak by automatyzować procesy biznesowe zwiększając produktywność, redukując pomyłki i błędy człowieka i zmniejszając koszt. To bezpośrednio przyczynia się do wzrostu rozwoju firmy i ostatnio tak bardzo poszukiwanej satysfakcji klientów i pracowników.

Następny cel jaki stawiają sobie specjaliści od automatyzacji procesów to sprawić, aby robot wykonywał swoją pracę nie tylko w sposób automatyczny, ale także inteligentny. Powstanie Inteligentnego Robota to połączenie Machine Learning (ML) i Artificial Intelligence (AI) wraz z RPA w jedno zintegrowane rozwiązanie zwane iRPA (ang. Intelligent Robotic Process Automation). Na najbardziej podstawowym poziomie RPA kojarzy się z „robieniem”, podczas gdy AI i ML dotyczą odpowiednio „symulowania procesów myślenia” i „uczenia się na podstawie danych”. W wyniku tego połączenia, Inteligentny Robot nauczony jest rozumowania, analizowania i wyciągania wniosków z danych zanim przystąpi do wykonania działania. Dodatkowo nauczony jest racjonalnego analizowania danych w sposób ciągły, co pozwala mu się uczyć i podejmować decyzje na podstawie danych historycznych.

Przykładem jest Inteligentny Robot,

który potrafi automatycznie przypisać płatności do faktur wystawianych przez daną firmę. A jak on to robi? Funkcjonalność robota opracowywana jest w tzw. Studiu Projektowym, w którym odbywa się programowanie Inteligentnego Robota i dopasowanie do danego procesu w firmie, z wykorzystaniem metod AI i Machine Learning. W tym procesie tworzenia i uczenia robota wykorzystuje się możliwie najszerszy zakres informacji o płatnościach klientów na rzecz firmy, w której wdrażamy iRPA.  Tak wyszkolony robot,  wsparty Sztuczną Inteligencją jest w stanie sam otworzyć maila i namierzyć wiadomości, które zawierają powiadomienia o zapłacie w załączniku. Robot czyta zawartość załącznika i wysyła dane do inteligentnej aplikacji, która automatycznie przetwarza dane dotyczące zapłaty przesłane przez robota w dokumencie. Wygenerowane dane potwierdzające są z powrotem przekazane robotowi, który identyfikuje fakturę, której dotyczy ta płatność. Rolą księgowego w tym procesie jest tylko monitorowanie raportów potwierdzających czy robot dobrze wykonał swoją pracę i czy wszystkie dane zostały prawidłowo ze sobą powiązane. Proces jest szybki, łatwy i minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów, a Inteligentny Robot spędza jedynie kilka sekund na przypisanie płatności do faktury, co wpływa korzystnie na wyniki finansowe. Osiągamy to poprzez nie tylko istotną poprawę  efektywności windykacji należność, ale także zaoszczędzenie czasu pracownika. Czas ten może być wykorzystany bardziej efektywnie i kreatywnie, między innymi na wdrażanie nowych metod ulepszania relacji z klientem.

Strategiczna rola CFO w cyfrowej transformacji biznesowej

Wraz z postępującą automatyzacją rutynowych działań, tradycyjne stanowiska w departamentach finansowych już są zastępowane robotami, natomiast najnowsze badanie pt. Global CFO Research  przeprowadzone przez Accenture mówi, że w miejsce tych tradycyjnych stanowisk powstaną nowe, które mają na celu wspieranie cyfrowej transformacji biznesowej (ang. Digital Transformation). To daje ogromną szansę obecnym i aspirującym dyrektorom finansowym na stworzenie nowych mozliwości pozyskiwania wartości przedsiębiorstwa poprzez analizę danych firmy i talentów pracowników. Specjaliści Accenture z dziedziny iRPA, przewidują również powstanie nowych stanowisk takich jak na przykład: Architekt Wartości Finansowej, specjalizujący się w obsłudze cyfrowych narzędzi w celu zwiększenia wartości finansowej firmy, Planer Scenariuszy zajmujący się ustalaniem kluczowych wariantów procesów, które ma obsłużyć Sztuczna Inteligencja. Innym przykładem nowych kompetencji może być Naukowiec Zachowań Behawioralnych, który będzie analizował zachowania klientów i projektował mapy interakcji pomiędzy człowiekiem, a maszyną. Wszystkie te stanowiska mają jedną cechę wspólną, tj. umiejętność poszerzania pracy zautomatyzowanej Sztucznej Inteligencji. Dlatego, tak ważny obecnie jest zawodowy rozwój w obrębie cyfrowej transformacji (ang. Digital Transformation) przedsiębiorstw i – jednocześnie – wdrażanie nowych rozwiazań wspierających tą transformację.

Wiecej informacji na stronie https://www.accenture.com/us-en/insights/consulting/cfo-research-overview

Diana Skrzypkowska

Konsultant ds Transformacji Biznesowych, Accenture Consulting CFO & Enterprise Value

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here