Interaktywny piknik nauki i techniki w Rzeszowie

788

Interaktywne pokazy m.in. z fizyki, robotyki, awioniki, techniki, biotechnologii, a także pojedynki wojów z czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu znajdą się na Mocy Odkrywców, czyli Rzeszowskim Pikniku Nauki i Techniki, który odbędzie się we wrześniu w Rzeszowie. Moc Odkrywców to połączenie i rozwinięcie odbywającego się przez 10 lat Dnia Odkrywców i znacznie młodszej Nocy Odkrywców.

„W tym roku Moc Odkrywców będzie miała szczególny wymiar, gdyż działania nasze rozszerzamy na dwie porcje. Nawiązując do tytułowej Mocy zapraszamy na wydarzenia zaplanowane po jasnej i ciemnej stronie doby – Noc i Dzień Odkrywców” – poinformowała PAP współorganizatorka przedsięwzięcia Marlena Proszak.

Przypomniała, że Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki Moc Odkrywców to popularnonaukowy format wszech edukacyjny, święto nauki i techniki odbywające się w formie plenerowej zabawy zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych i seniorów. Przez pierwszych 8 edycji zlokalizowany był w centrum miasta w okolicach rzeszowskiego zamku i Polskiego Radia Rzeszów, zaś od 2017 r. ze względu na rozbudowującą się strukturę i formułę oraz podjętą współpracę z Politechniką Rzeszowską, odbywa się na jej terenach.

„Rzeszowski piknik odkrywców to jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe, które łączy interaktywną edukację naukowo techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, kultury i sztuki. Wspólna zabawa nauką, a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna, którą proponujemy, stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i działa skutecznie na linii dziecko, uczeń, nauczyciel, rodzic. Bez względu na wiek” – zauważyła Proszak.

Na rozpoczęcie tegorocznego Pikniku organizatorzy zaplanowali, po raz pierwszy w ponad dziesięcioletniej historii imprezy, koncert muzyki elektronicznej. „Naszym gościem będzie Przemysław Rudź, multiinstrumentalista, popularyzator nauki i astronom, a koncert, jaki będzie odprawiony poświęcony został pamięci Stanisława Lema, którego rok właśnie obchodzimy” – wyjawiła Proszak.

W programie dwudniowego Pikniku nie zabraknie tradycyjnych i znanych z poprzednich edycji głównych stref tematycznych. Będzie to: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. „W obrębie stref oraz w miejscach towarzyszących, niczym na arenach olimpijskich wraz z zaproszonymi znakomitymi gośćmi prezentować będziemy to, co w interaktywnej edukacji najlepsze: interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych z czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu” – wyliczała Proszak.

Najbardziej rozbudowanym sektorem Pikniku będzie jak zwykle Pasaż Techniki i – jak zapewniają organizatorzy – będzie to prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej. Coś dla siebie znajdą tam sympatycy pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki.

Podczas wydarzenia swój dorobek i osiągnięcia zaprezentują także koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej i z innych polskich uczelni, a także uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Rzeszowa i regionu.

„Zapraszamy na spotkanie nie tylko z klasycznymi naukami przyrodniczymi, ale także ze sztuką: malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i muzyką. Z popularną kulturą materialną oraz dziedzinami towarzyszącymi. Nauka to wspaniała przygoda, a na Pikniku Moc Odkrywców dbamy o to, żeby prezentować ją w najszerszym spektrum” – zapewniła współorganizatorka imprezy.

Swoje prezentacje przygotują też firmy i instytucje, które na co dzień działają w innych obszarach życia. Po raz kolejny będzie można wsiąść do „pociągu nie byle jakiego”, sprawdzić najnowsze osiągnięcia komunikacyjne partnerów imprezy: Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Polregio a w najnowszym rozdaniu odwiedzić stoiska i prezentacje instytucji, które po raz pierwszy pojawią się na Pikniku.

Na zakończenie tegorocznego święta nauki i techniki odbędzie się wykład gościa specjalnego Wiktora Niedzickiego. Temat wykładu, który odbędzie się z udziałem pasjonatów popularyzowania nauki i techniki Pawła Pasterza i Małgorzaty Wilczak (oboje z zarządu Stowarzyszenia Ars Scientia, jednego z organizatorów Pikniku) na razie pozostaje niespodzianką.

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny i ogólnie dostępny. Organizatorami są: firma POLIMEDIA, Stowarzyszenie Ars Scientia, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

Nauka w Polsce, Agnieszka Pipała

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here