Inwestycja Roku i Manager Roku – podwójny sukces OPWiK

1842

Bez cienia wątpliwości Kapituła Konkursowa dokonała wyboru laureata trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu „Manager Roku 2017 Wod-Kan” oraz „Inwestycja Roku 2017 Wod-Kan”, spośród przedsiębiorstw branżowych, działających w miastach  od 30 do 100 tys. mieszkańców. W obu konkurencjach zwycięzcą zostało Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.  Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w historii tego konkursu, aby jeden laureat zdobył  obie nagrody w dwóch odrębnych kategoriach.

Wzruszony prezes OPWiK Mieczysław Kostyra odebrał prestiżowe statuetki 5 czerwca podczas  uroczystej gali trzeciego kongresu Envicon Water w pięknych wnętrzach bydgoskiej Opery Nova, jednego z najbardziej nowoczesnych teatrów muzycznych w Polsce.

 – Pierwszy raz w życiu wystąpiłam na scenie operowej – wyznał  żartobliwie Mieczysław Kostyra, po wręczeniu nagród. – Odebrało mi głos ze wzruszenia. Nie spodziewałem się tak wspaniałego werdyktu i zwycięstwa, aż w dwóch kategoriach. Lista laureatów trzymana była w tajemnicy do ostatniej chwili. Z wielką satysfakcją, ale i ogromnym zaskoczeniem obierałem statuetkę za „Inwestycję Roku 2017 Wod-Kan”. Modernizacja oczyszczalni powstawała bowiem w niewyobrażalnie niesprzyjających warunkach.

Koalicyjni radni w Otwocku robili  wszystko, żeby nie udało się zrealizować tej wielozadaniowej inwestycji. Interwencje opozycji w różnych instytucjach w kraju, moim zdaniem,  doprowadziły do tego, że  straciliśmy przez te działania najpierw ponad 19 mln zł, a potem jeszcze  około 30 mln zł unijnych dotacji, dodaje prezes. – Pomogły nam pożyczki z WFOŚiGW, aby tę modernizację przeprowadzić  z sukcesem i osiągnąć europejski poziom oczyszczania ścieków. Ta nagroda ma dla mnie naprawdę  znaczenie szczególne. Bardzo się cieszę również z tytułu „Managera Roku 2017 Wod-Kan”.

Świadkami triumfu otwockiej spółki byli m.in. uczestnicy XXVI Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji Wod-Kan 2018. Specjaliści z branży  decyzję Kapituły Konkursowej przyjęli niezwykle entuzjastycznie. Prezes OPWiK jest podziwiany w swoim środowisku za innowacyjną i pionierską działalność w firmie. Często gości przedstawicieli krajowych i zagranicznych delegacji zainteresowanych nowatorskimi rozwiązaniami, które zostały wprowadzone w wyniku modernizacji oczyszczalni ścieków. Zintegrowany system IFS Applications™ którym objęto wszystkie procesy biznesowe w przedsiębiorstwie, w tym zarządzanie, obsługę zamówień publicznych oraz planowanie i rozwój inwestycji niedawno nagrodzony został w Stanach Zjednoczonych na dorocznej gali Partner Network Summit w Atlancie.

OPWiK jest jedynym przedsiębiorstwem branżowym  w kraju, w którym wszystkie procesy firmy zebrane są w jednej bazie danych. Pod tym względem otwocka spółka jest bez wątpienia prekursorem takiego rozwiązania. Wszystkie dane firmy znajdują się w jednym miejscu. Wprowadzenie 6 standardów ISO oraz elektronicznego system najnowszej generacji do ewidencji i zarządzania spółka oraz całą infrastrukturą, zdecydowanie usprawniło i uporządkowało wszystkie działania w przedsiębiorstwie

Za przyznaniem prezesowi OPWiK zaszczytnego tytułu „Manager Roku 2017 Wod-Kan” przemawia znaczniej więcej argumentów. Tylko osoby o ponad przeciętnych zdolnościach managerskich i szczególnych zasługach dla sektora gospodarki wodno-ściekowej mogą liczyć na taki tytuł. OPWiK to wyjątkowa spółka. Wyróżnia się wśród innych przedsiębiorstw branżowych  nie tylko nowoczesnością rozwiązań informatycznych i technicznych, ale także wysokim poziomem dobrze wykształconej kadry. Należy do grona najlepszych firm wodociągowo-kanalizacyjnych w kraju i jest dobrym ambasadorem Otwocka w Polsce i za granicą.

– Te nagrody są wspólnym sukcesem całej załogi, niezwykle zaangażowanej we wszystkie działania spółki – podsumowuje prezes Mieczysław Kostyra. – Z każdym rokiem nasza firma staje się coraz bardziej nowoczesna i rozpoznawalna. Dla mieszkańców i miasta zrobilibyśmy jeszcze dużo więcej gdyby nie szkodliwe działania przewodniczącego Rady Miasta i koalicyjnych radnych, przez które, w mojej ocenie, straciliśmy  wiele milionów złotych. NFOŚiGW w wyniku skarg kierowanych przez tę grupę  odmówił nam, według mojej opinii, przyznania unijnych  dotacji na modernizację oczyszczani. Poradziliśmy sobie bez tych pieniędzy korzystając z pożyczek WFOŚiGW, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni.

Przewodniczący Rady Miasta Otwocka nie daje jednak za wygraną i stara się o unieważnienie pozwolenia na budowę zmodernizowanej z sukcesem i nagrodzonej właśnie inwestycji. Zaskarżył tę decyzję po raz kolejny do wojewody mazowieckiego, który wszczął w tym roku postępowanie w tej sprawie. Nikt nie myśli o skutkach jakie spowodowałaby rozstrzygnięcie o cofnięciu pozwolenia dla inwestycji, w której od wielu miesięcy działają najnowocześniejsze urządzenia technologiczne i energooszczędne oraz systemy do automatycznego sterowania procesami oczyszczania ścieków na światowym poziomie. Kiedy polityka wkracza tak głęboko w działanie dobrze prosperującego przedsiębiorstwa konsekwencje mogą być opłakane dla miasta i jego mieszkańców.  Warto posłuchać jak fachowcy z branży oceniają działalność OPWiK.

Może po tych wyjątkowych nagrodach wreszcie głos rozsądku w tej sprawie zwycięży i bezzasadnych skarg radnych koalicyjnych pod kierownictwem przewodniczącego Rady Miasta ( PiS) zaprzestaną prowadzenia  działań na szkodę miejskiej spółki

Jolanta Czudak

GRATULACJE DLA OPWiK

Gratulacje dla prezesa Kostyry oraz dla całej załogi OPWiK za osiągnięcia w zakresie inwestycji na otwockiej oczyszczalni , dla zapewnienia funkcjonowania jej na najwyższym poziomie .  Wasze sukcesy w zakresie realizacji inwestycji, pomimo wszelkich finansowych ograniczeń, są powodem ogromnego zadowolenia dla całej aglomeracji otwockiej. A przecież ścieki to Wisła, a więc poprawa jakości jej wody dla nas wszystkich . Brawo OPWiK, to trzeba pochwalić na łamach naszej prasy nie tylko lokalnej. Zamieścimy informację  o Waszym sukcesie na naszej stronie „Otwockich Sosen”.

Prezes Stowarzyszenia PKE „Otwockie Sosny” Teresa Rytelewska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here