IV Międzynarodowy Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia  (17 – 18.10)

884

Gospodarowanie wodą staje się coraz poważniejszym wyzwaniem rozwojowym dla Polski. IV Międzynarodowy Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia  2022 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, będzie okazją do wszechstronnej debaty o tym, jak polskie miasta radzą sobie z wodą na co dzień. W programie m.in. premiera rankingu Water City INDEX 2022 i sesja poświęcona powodzi tysiąclecia. Udział w Kongresie jest bezpłatny. Można w nim uczestniczyć zarówno stacjonarnie, jak i online. Kongres poprzedzać będą: akcja sprzątania wrocławskich rzek i koncert w Narodowym Forum Muzyki.

Podczas dwóch dni Kongresu niemal 90 prelegentów i prelegentek z kraju i z zagranicy dyskutować będzie na tematy związane z miejską polityką wodną w praktyce, retencją i wykorzystaniem wód opadowych, adaptacją miast do zmian klimatu, architekturą przyjazną wodzie oraz społeczną odpowiedzialnością za wodę.

25 lat po powodzi tysiąclecia

Kongres rozpocznie sesja poświęcona powodzi tysiąclecia sprzed 25 lat, w której zaproszeni goście podejmą dyskusję o katastrofie i tym, co zmieniło się od tego czasu – jak wyglądają wieloletnie działania i plany zarządzania ryzykiem powodziowym w dorzeczu Odry. Głos zabiorą m.in.: dr Rafał Dutkiewicz i Wojciech Adamski – b. prezydenci Wrocławia, Stanisław Zięba – b. wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Przeciwpowodziowego, Anna Kępińska-Andryszczak – producentka serialu Netflix „Wielka Woda”, Jerzy Widzyk – b. Pełnomocnik Rządu ds. Usuwania Skutków Powodzi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Stanisław Gawłowski – Senator Rzeczypospolitej Polskiej; b. Wiceminister Środowiska. Natomiast drugiego dnia Kongresu poruszony zostanie temat tegorocznej katastrofy ekologicznej Odry – czy przyniesie zmianę w podejściu do rzek i zarządzania zasobami wodnymi w Polsce?

Ranking polskich miast w gospodarowaniu wodą

Zrównoważona gospodarka wodna w mieście wymaga odpowiedniej wyobraźni, zaprojektowania i wdrożenia. Potrzebna jest analiza wskazująca złożoność środowiskowych aspektów gospodarki wodnej. Musi ona uwzględniać systemy zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji, brać pod uwagę zagrożenia dla źródeł wody, ryzyko suszy czy powodzi. W czasie Kongresu będzie miała miejsca premiera raportu Water City INDEX 2022 – rankingu efektywności wykorzystania zasobów wód w polskich miastach. Publikacja ta może być znaczącym krokiem dla samorządów miejskich do autorefleksji i podjęcia odpowiednich działań.

Wydarzenia towarzyszące

Woda w mieście nie powinna być traktowana tylko jako surowiec do zaspokajania potrzeb bytowych. To także niezwykle istotny element krajobrazu i kultury miasta. Dlatego Kongres poprzedzać będą dwa wydarzenia towarzyszące. 13 i 15 października będzie można wziąć udział w akcji sprzątania wrocławskich wybrzeży, organizowanej przez Fundację OnWater. Natomiast 14 października w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się koncert „I hear the water dreaming” orkiestry Filharmonii Wrocławskiej, pod batutą Tan Duna – chińskiego kompozytora i dyrygenta, znanemu szerszej publiczności ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok”.

Więcej informacji, program i bezpłatna rejestracja na Kongres (stacjonarnie lub online): https://watercity.com.pl/.

O Kongresie

Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia jest inicjatywą ruchu ekonomii wartości Open Eyes Economy. Organizatorami IV edycji Kongresu są: Miasto Wrocław, MPWiK we Wrocławiu, Fundacja GAP w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Convention Bureau Wrocław.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here