Jak funkcjonuje i jak się rozwija inteligentne miasto?

906

Smart City to inaczej inteligentne miasto. Wraz z postępującą urbanizacją oraz cyfryzacją coraz więcej miejscowości przeistacza się w Smart City. Dotyczy to także miast w Polsce. Jak funkcjonują polskie inteligentne miasta i które trendy napędzają ich rozwój, prześledzili autorzy blogu Executive Club.

Według profesora Nicosa Komninosa za inteligentne miasta uważa się obszary (gminy, powiaty, miasta), które składają się z: kreatywnej populacji, która realizuje działania intensywnie wykorzystując wiedzę; efektywnie działających instytucji i procedur w zakresie tworzenia wiedzy, umożliwiających jej nabywanie, adaptację i rozwój; rozwiniętej infrastruktury szerokopasmowej, cyfrowych przestrzeni, e-usług oraz narzędzi on-line do zarządzania wiedzą; udokumentowanej zdolności do innowacji, zarządzania i rozwiązywania problemów, które pojawiają się po raz pierwszy.

Inteligentne miasta – przykłady Smart City 1.0

Inicjatorami wykorzystania nowoczesnych technologii są firmy sektora ICT. Wdrażają różne rozwiązania, nie bacząc na to, czy są one potrzebne miastom. Dobrym przykładem jest miasto Songdo w Korei Południowej, które jest obecnie w budowie. Nowoczesne miasto biznesowe typu ubiquitous city, to największa na świecie prywatna inwestycja deweloperska. Ma stać się ośrodkiem biznesowym na miarę Szanghaju, Hong Kongu czy Singapuru.

Inteligentne miasta – przykłady Smart City 2.0

Smart City 2.0 to faza rozwoju inteligentnych miast z decydującą rolą administracji publicznej. Inicjatorami wykorzystania nowoczesnych technologii są władze lokalne. Wdrażanie nowych rozwiązań ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Według badacza Smart City Boyda Cohena większość miast realizujących Smart City projekt należy dziś do generacji 2.0.

Jak funkcjonują inteligentne miasta?

Inteligentne miasta wyróżniają się dużą liczbą projektów i programów związanych z zastosowaniem inteligentnych technologii. Można w nich spotkać następujące rozwiązania: budowa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju; detektory zanieczyszczeń powietrza; inteligentne sterowanie oświetleniem ulicznym; inteligentne sterowanie ruchem ulicznym; inteligentne zasilanie w całym mieście; monitoring; publiczna sieć Wi-Fi dla wszystkich mieszkańców; rozwinięta infrastruktura transportowa – metro, liczne ścieżki rowerowe oraz popularyzacja transportu elektrycznego; wykorzystanie Big Data; wysoka odporność na awarie IT oraz cyberataki.

Smart projekt – korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców

Najważniejsza z korzyści, jakie wiążą się z życiem w Smart City, to poprawa jakości życia na wielu płaszczyznach – od zwiększenia efektywności transportu publicznego i prywatnego, przez zwiększone bezpieczeństwo publiczne, po energooszczędność i – co za tym idzie – mniejsze koszty życia.

Przekształcenie miejscowości w Smart City może poprawić lokalną sytuację ekonomiczną – zapewnić nowe miejsca pracy, a także przyciągać najlepszych specjalistów z danej dziedziny. Inteligentne miasta stanowią dużą szansę również dla przedsiębiorców – ponieważ przekształcenie miejscowości jest dobrą inwestycją dla podmiotów publicznych, firmy mogą liczyć na duże wsparcie finansowe podczas wdrażania nowych technologii.

Smart city  – trendy

Od 2021 roku miasta stają się jeszcze bardziej smart. Jakie trendy możemy zaobserwować? Są to przede wszystkim: rozwój elektromobilności – inteligentne miasta inwestują w wiele rozwiązań, które usprawniłyby poruszanie się po drogach. Jednym z nich są samochody elektryczne. W samej Polsce zarejestrowanych jest kilkanaście tysięcy samochodów elektrycznych i mniej więcej tyle samo hybryd plug-in, technologia ta jest wciąż popularyzowana.

Eksperci podają, że w ciągu 5 najbliższych lat, po naszych drogach w kraju będzie poruszać się pół miliona samochodów elektrycznych. Czeka nas przywiązywanie jeszcze większej wagi do ochrony danych, bo Smart City korzystają z ogromnej ilości danych. Konieczne jest więc jeszcze lepsze zabezpieczenie różnych informacji. Sieć 5G – nowy standard sieci zadomowił się już w wielu miastach. Dzięki niemu możliwe jest płynne działanie rozbudowanych sieci czujników oraz urządzeń zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom.

Kryzys energetyczny, brak unijnych środków z KPO  i wysoka inflacja może jednak ten trend w polskich miastach mocno wyhamować. Przestaniemy być konkurencji dla inwestorów, którzy na miejsce swoich inwestycji wybiorą na pewno miejsca w najnowocześniejszą infrastrukturą

Źródło: Executive Club

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here