Jak mądrze wychować szczęśliwe dziecko?

724

To – jak się okazuje – wcale nie jest proste. Rodzice najczęściej chcą jak najlepiej, ale czy na pewno wiedzą co jest dobre dla ich dziecka? Kampania prowadzona przez Komitet Ochrony Praw Dziecka skierowana jest do rodziców i opiekunów, którzy borykają się z mniejszymi lub większymi problemami wychowawczymi lub mają wątpliwości czy są wystarczająco dobrymi rodzicami.

 Jedno z podstawowych źródeł kłopotów wychowawczych tkwi w nieznajomości i nieszanowaniu potrzeb emocjonalnych dziecka. Wielu rodziców uważa, że małemu dziecku do prawidłowego rozwoju, pełni szczęścia wystarczy prawidłowe żywienie, odpowiednie ubranie, należyta pielęgnacja. Rodzice niejednokrotnie nie wiedzą, jak doświadczenia dzieciństwa wpływają na rozwijanie się życia uczuciowego dorosłych i jaka jest zależność między prawidłowymi stosunkami w rodzinie, a zdrowiem psychicznym jej członków. W dzisiejszym zabieganym życiu brakuje czasu na okazywanie, pielęgnowanie i rozwijanie uczuć – podkreśla Mirosława Kątna, przewodnicząca KOPD.

– Przez cały październik publikować będziemy artykuły ekspertów dotyczące mądrego wychowania. Kampania wspomagana będzie konkursem z ciekawymi nagrodami, a finansowo wesprze ją nasz wieloletni partner – marka NAN 2 – zapowiada Magdalena Stachowiak- Alexandrowicz, manager ds. PR i Promocji KOPD. Konkurs zorganizowany będzie na FB KOPD https://www.facebook.com/KomitetOPD/, gdzie rodzice i opiekunowie będą mogli zgłaszać krótkie historie o tym, jak dzieci bywają mądrzejsze od dorosłych, czego uczą rodziców. Nagrodami będą przedmioty i książki nagrodzone w XVIII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku. Kampania edukacyjna została objęta patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich dra Adama Bodnara.

Rodzice wychowają szczęśliwe dziecko, gdy sami są szczęśliwi; nauczą je miłości, gdy sami okazują miłość; dziecko wyrośnie na osobę uważną, cierpliwą i delikatną, jeżeli rodzice są uważni, cierpliwi i delikatni. Ale dziecko stanie się agresywne, krnąbrne, złośliwe albo leniwe, jeżeli takie otrzyma wzory postępowania od najważniejszych osób w swoim życiu, czyli od matek i ojców – zaznacza Ewa Woydyłło.

Dr Aleksandra Piotrowska tłumaczy, że mądrzy rodzice tworzą dzieciom w miarę stałe ogólne ramy rozwoju, przekazują im  normy i zasady postępowania, którymi powinny się kierować żyjąc wśród innych. – I co niezwykle ważne, dają dzieciom akceptację, miłość. Wszystkie te czynniki łącznie tworzą teren, w którym dziecko czując się bezpiecznie, swobodnie i chętnie działa, eksploruje i poznaje  zarówno świat przedmiotów, przyrody, jak i ludzi, stopniowo budując swoje kompetencje – dodaje psycholog.

Jak mądrze wychować szczęśliwe dziecko rozmawiali eksperci i przyjaciele zaproszeni przez Komitet Ochrony Praw Dziecka do dyskusji: Magdalena Stachowiak- Alexandrowicz, Jolanta Kwaśniewska, Magdalena Różdżka, Mirosława Kątna, dr Aleksandra Piotrowska

RAMKA

Dla rodziców, którzy potrzebują porady w wyborze mądrej i rozwijającej rozrywki powstał  wiele lat temu konkurs pt. „Świat przyjazny dziecku”.

Regulamin konkursu „Świat przyjazny dziecku” można znaleźć pod adresem: http://kopd.pl/programy/swiat-przyjazny-dziecku/. Tam też rodzice znajdą znak, którego należy szukać na półkach sklepowych.

Informacje o Komitecie Ochrony Praw Dziecka

Komitet Ochrony Praw Dziecka jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, która zajmuje się ochroną praw i interesów dzieci oraz ich rodzin. Od 1981 roku misją Komitetu jest przeciwdziałanie i zapobieganie wszelkim przejawom krzywdzenia dzieci oraz pomoc rodzinom w sytuacjach kryzysowych. Swoją misję KOPD realizuje poprzez Centrum Interwencyjne w Warszawie oraz 20 oddziałów terenowych w całej Polsce. Komitet Ochrony Praw Dziecka świadczy pomoc psychologiczną, pedagogiczną, diagnostyczną, psychoterapeutyczną, mediacyjną i prawną, szukając najwłaściwszej formy pomocy dla dziecka i jego rodziny.

Misją KOPD jest pomoc tym, którzy sami nie mogą się ochronić – dzieciom. Aby robić to skutecznie organizujemy zbiórki publiczne i akcje CSR, kampanie społeczne, czy eventy – na czele z konkursem Świat Przyjazny Dziecku. Wszystko po to, by prowadzić konkretne szeroko zakrojone działania – od porad prawnych, przez diagnozy, terapię długo i krótkoterminową, mediacje, czy grupy wsparcia. Organizujemy również szkolenia i warsztaty dla osób zajmujących się zawodowo pomocą dziecku. Iwonna Widzyńska

Więcej informacji: www.kopd.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here