Jak sprawdzić jakość suplementów diety przed ich zakupem?

649

Suplementy diety to środki spożywcze, które nie są lekami. Z pewnością dla wielu osób może to być zaskoczenie. Jeśli chcesz kupić suplement, który został na pewno przebadany, to warto odwiedzić stronę www.badamysuplementy.pl i zapoznać się z niezależnymi wynikami badań, które przeprowadziła Fundacja Badamy Suplementy – prokonsumencka organizacja, sprawdzająca skład suplementów diety.

W gąszczu reklam, kodów rabatowych oferowanych przez celebrytów i instagramerów, zniżek i promocji ciężko o trzeźwą ocenę jakości reklamowanych produktów, a tym bardziej o rzetelną wiedzę, jaki produkt trafia w nasze ręce. Suplementy bowiem nie są „lekiem na całe zło”, a ich skład może wcale nie być taki, jaki znajdziemy na  pięknym opakowaniu produktu. Należy pamiętać, że przed dopuszczeniem suplementów do sprzedaży, producent nie ma obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych.

Jako konsumenci nie jesteśmy jednak bezradni. Fundacja Badamy Suplementy (www.badamysuplementy.pl) wzięła sobie za cel przebadanie dostępnych na polskim rynku suplementów diety, ocenę ich składu i sprawdzenie wszelkich nieprawidłowości.

Fundacja Badamy Suplementy – cele działalności

Fundacja Badamy Suplementy została założona przez Macieja Szymańskiego w 2019 roku. Szymański w 2017 r. zapoznał się z raportem Najwyższej Izby Kontroli, w którym napisano, że w przebadanych suplementach diety wykryto między innymi bakterie kałowe oraz substancje psychoaktywne. Wtedy właśnie narodziła się idea, że konieczne jest sprawdzenie innych suplementów. W ten sposób powstała prokonsumencka organizacja strażnicza, zajmująca się wykonywaniem analiz laboratoryjnych najpopularniejszych suplementów diety.

Fundacja bada suplementy pod kątem:

zawartości składników zadeklarowanych przez producenta na etykiecie produktu – czy skład jest zgodny z wynikami badań laboratoryjnych,   zanieczyszczeń metalami ciężkimi (rtęć, ołów, kadm),  zanieczyszczeń mikrobiologicznych (liczba drożdży i pleśni, obecność gronkowców koagulazo-dodatnich, Escherichia coli, Salmonella, ogólna liczba drobnoustrojów),   wskaźnika TOTOX –  ten element jest sprawdzany w przypadku kwasów tłuszczowych (TOTOX daje obraz „świeżości oleju”), a im niższa jest zawartość tego wskaźnika, tym lepiej.

Celem Fundacji Badamy Suplementy jest dokładna analiza produktów, które można kupić w aptekach stacjonarnych i internetowych, a także sklepach oraz na portalach aukcyjnych. Organizacja działa na rzecz konsumentów, nie reklamuje produktów, nie poleca ich, tylko pełni funkcję strażnika i badacza na słabo uregulowanym rynku suplementów diety.

Do najważniejszych atrybutów Fundacji należą:  niezależność badań i obiektywność,  całkowita bezstronność,  aktywizm konsumencki. Warto wejść na stronę Fundacji: www.badamysuplementy.pl badamysuplementy.pl oraz zajrzeć do mediów społecznościowych gdzie  są tam omawiane suplementy oraz prezentowane porady dotyczące zdrowego stylu życia i suplementacji.

badamysuplementy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here