Jaskra to cichy złodziej wzroku. Nie zaniedbuj badań!

724

Jaskra może rozwijać się niezauważona i nieodwracalnie zniszczyć nam wzrok. Rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala tego uniknąć. Lubelscy okuliści przypominają o badaniach profilaktycznych. Dobrą okazją do tego będzie zbliżający się Światowy Tydzień Jaskry (od 7 do 13 marca). Darmowe badania będzie można w tym czasie wykonać w całej Polsce.

– O diagnostykę jaskry musimy dbać sami, regularnie wykonując badania profilaktyczne – przekonywał prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie, prorektor Uniwersytetu Medycznego,​ w lubelskim radiu eska. – W dziewięćdziesięciu procentach przypadków ta choroba przebiega bez widocznych dolegliwości. Zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć. Tylko wczesna diagnoza i wczesna terapia może pomóc ocalić wzrok.

Badaniom szczególnie powinny poddawać się osoby po 40 roku życia. To właśnie one są w grupie ryzyka, ale nie tylko. Na jaskrę podatne są także osoby z chorobami kardiologicznymi, a także te, u których w rodzinie wcześniej występowała jaskra. – Pamiętajmy jednak, że niezależnie od głównych czynników, profilaktyczne badania w kierunku jaskry zalecane są każdej osobie – dodaje prof. Robert Rejdak.

Jaskra potrafi rozwijać się latami, przez co możemy nie dostrzec, że coś się dzieje z naszym wzrokiem. Jest chorobą niesymetryczną, co oznacza, że atakuje obydwoje oczu, ale w różnym tempie. To przez to, możemy nie zauważyć, że zaczynamy gorzej widzieć. Nasz mózg dostosowuje się do ubytków w polu widzenia, które wolno postępują i dopiero w późnym etapie orientujemy się, że coś jest nie tak.

– Objawy, które późno są dostrzegane przez pacjentów to ograniczenie widzenia z boku, zawężające się pole widzenia, rozmycie konturów obserwowanych obrazów, aureola widziana wokół źródeł światła i ból głowy. Są to sygnały do niezwłocznego udania się do okulisty. Takimi sygnałami są także zziębnięte palce, czy małżowiny uszne – podkreśla prof. Robert Rejdak.

Podstawą diagnostyki jaskry jest badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także badanie pola widzenia. – Leczenie polega na podawaniu kropli. W przypadkach kiedy są do tego wskazania wykonujemy zabiegi laserowe, a także chirurgiczne – mówi prof. Robert Rejdak. – Chirurgia jaskry bardzo się rozwija, ale podstawą jest wczesna diagnostyka. Jeżeli choroba będzie zdiagnozowana za późno, leczenie może nie pomóc i stracimy wzrok.

W Polsce problem jaskry może dotyczyć około 800 tysięcy osób, albo nawet miliona. Co najmniej połowa nie jest zdiagnozowana. Osoby po 40 roku życia powinny badać się w kierunku jaskry co dwa lata, natomiast osoby po 50 roku życia, co rok.

W ramach Światowego Tygodnia Jaskry darmowe badania będzie można wykonać w całej Polsce w dniach od 7 do 13 marca. Lista gabinetów okulistycznych biorących udział w akcji dostępna będzie od 1 marca na stronie www.tydzienjaskry.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here