Współpraca klastrów stała się jednym z głównych wątków drugiego dnia Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej. Dzień po podpisaniu historycznego porozumienia pomiędzy europejskimi organizacjami klastrowymi – European Cluster Alliance, mającego na celu wzmocnienie głosu europejskich klastrów na forum Unii Europejskiej, jedenaście polskich klastrów otrzymało status „Krajowego Klastra Kluczowego” (KKK).
Status przyznawany jest w oparciu o otwarty konkurs organizowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Aby stać się organizacją klastrową o statusie krajowego klastra kluczowego, należy wpisywać się w sferę działalności o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej. Nadanie statusu to wyróżnienie dla funkcjonujących w Polsce klastrów,
– Udana polityka klastrowa to polityka otwartości i współpracy, a ta wymaga autentycznego współdziałania pomiędzy ministerstwami, samorządami, przy aktywnym zaangażowaniu samych środowisk klastrowych. Dlatego nie jest przypadkiem, że nadanie statusu krajowych klastrów kluczowych, odbywa się podczas Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej – konferencji łączącej różne środowiska i perspektywy – zaznacza minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Dodaje, że w dzisiejszych warunkach, konkurencyjność gospodarek jest oparta w coraz większym stopniu o badania, rozwój i innowacje (B+R+I) oraz umiejętność dynamicznej absorpcji, udziału w tworzeniu i rozwoju nowych technologii. – Klastry jako stymulujące taki model działania, mają szczególne znaczenie dla funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw, które dzięki tworzonemu w klastrze łańcuchowi wartości, mogą łatwiej adresować wyzwania rynku i szybciej rosnąć.
Obecny podczas wręczenie statusów wiceminister Marcin Ociepa zauważył, że klastry to także inny horyzont myślenia – to poszukiwanie synergii i łączenia potencjałów. – I właśnie takiego myślenia potrzebujemy w Europie wobec wyzwań stawianych przez szybko rozwijające się rynki pozaeuropejskie. Dzięki naturalnie nawiązującej się współpracy przedsiębiorstw, instytucji badawczych i otoczenia biznesu, organizacji pozarządowych oraz władz regionalnych w mechanizmie klastrów, wzrasta konkurencyjność gospodarek w wymiarze regionalnym i narodowym.
Tegoroczna edycja konkursu skierowana była do klastrów, którym w 2019 roku wygasał status KKK oraz dla tych ubiegających się o jego nadanie po raz pierwszy.
Do konkursu złożono 21 wniosków. Do finałowego III etapu oceny (panelu ekspertów) przeszło 14 wniosków. Członkami Komisji Oceniającej byli przedstawiciele MPiT, MIiR i PARP oraz eksperci zewnętrzni.
Lista klastrów, które otrzymały status KKK:
- Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia
2. Klaster Zrównoważona Infrastruktura.
3. Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu
4. Pomorski Klaster ICT Interizon.
5. Silesia Automotive & Advanced Manufacturing
6. Klaster Logistyczno Transportowy Północ-Południe
7. Klaster „Polska Grupa Motoryzacyjna”
8. Bydgoski Klaster Przemysłowy
9. Wschodni Klaster ICT
10. Śląski Klaster Lotniczy
11. Klaster LifeScience KrakówKlastry te reprezentują ponad 1200 firm, jednostek badawczych, uczelni i IOB.